Използването на изкуствен интелект в скрининга за рак на гърдата увеличава шанса за откриване на заболяването. Това сочат изводите от ново проучване на изследователи от Universität zu Lübeck, Германия, информира The Guardian.
Голям брой проучвания предполагат, че изкуственият интелект може да помогне на медицинските специалисти да открият рак, независимо дали става въпрос за идентифициране на необичайни изменения при компютърна томография или признаци на рак на гърдата при мамография.
Значителна част от тях обаче са ретроспективни, което означава, че изкуственият интелект не е включен в самото им начало, а проучванията, използващи обратния подход, често имат прекалено малки размери на извадката.
При настоящото проучване проф. Александър Каталинич и колегите му са анализирали данни от 461 818 жени в Германия, които са преминали скрининг за рак на гърдата в периода между юли 2021 г. и февруари 2023 г. като част от национална програма, насочена към асимптоматични жени на възраст 50-69 години. Скенерите на всички жени са прегледани независимо от двама рентгенолози. За 260 739 от жените обаче поне един от експертите е използвал AI инструмент. Инструментът за изкуствен интелект не само видимо маркира сканиранията, които счита за неподозрителни и „нормални“, но също така издава предупреждение, ако установи за подозрително изображение, преценено за нормално от рентгенолога. В такъв случай инструментът подчертава областта от сканирането, за която предполага, че е нужна още една проверка.
Като цяло 2881 от жените в проучването, публикувано в списание Nature Medicine, са били диагностицирани с рак на гърдата. Степента на откриване е с 6,7% по-висока в групата, преглеждана и с AI. Въпреки това, след като взимат предвид фактори като възрастта на жените и участващите рентгенолози, изследователите установяват, че тази разлика се е увеличава, като процентът е 17,6% по-висок за групата на AI при 6,70 на 1000 жени в сравнение с 5,70 на 1000 жени за стандартната група. Така, при една на 1000 жени, прегледани и с използване на AI, е открит един допълнителен случай на рак.
В нашето проучване имахме по-висок процент на откриване, без да имаме по-висок процент на фалшиви положителни резултати, казва Каталинич.
„Предпазната мрежа“ на инструмента е била задействана 3959 пъти в групата с AI и е довела до 204 диагнози за рак на гърдата. За разлика от това, 20 диагнози за рак на гърдата в групата на AI са щели да бъдат пропуснати, ако клиницистите не са били прегледали сканиранията, считани за нормални.
В Обединеното кралство има особен интерес за това дали използването на AI и един рентгенолог може безопасно да замени разчитането от двама рентгенолози. Колкото по-рано това бъде проучено окончателно, толкова по-добре, споделя проф. Стивън Дъфи, специалист по скрининг на рак в университета Queen Mary в Лондон. Дългосрочното проследяване е от съществено значение за пълното разбиране на клиничните последици от интегрирането на AI в мамографския скрининг. Резултатите са обнадеждаващи, но е от съществено значение да се гарантира, че прилагаме метод, способен да открива клинично значими ракови заболявания на ранен етап, който може и значително да подобри резултатите за пациентите, заявява и д-р Кристина Лонг от университета в Лунд.
По данни на Кралския колеж на радиолозите във Великобритания има 29% недостиг на такива специалисти.
Коментари