Нов терапевтичен метод, който може да подари лекарство против автоимунните заболявания разработиха учени от Московския държавен университет „Ломоносов“. Методът вече е изпробван успешно върху опитни мишки.
Така било доказано, че той позволява избирателно да се блокира повишената изработка на имунни клетки на белтъка TNF (туморонекротизиращ фактор). Това е един от белтъците, отделяни от имунната система за борба в това число и с раковите клетки. Ако той е прекалено много, се развива автоимунно заболяване.
Важното в новия метод е, че не пречи на полезните функции на TNF. Което значи, че организмът продължава да е защитен срещу рак и туберкулоза.
Научната работа била ръководена от академик Сергей Недоспасов, завежащ катедрата по имунология при Биологичния факултет на МГУ. В основата на метода лежат направените с помощта на генното инженерство изкуствени антитела. Те се свързват със строго определени молекули и клетки. Така тези химерни антитела се свързват едновременно с клетките на имунната система – микрофагите, и с молекулите TNF, които се изолират от макрофагите. Това позволява ефективно да се влияе върху негативния автоимунен ефект на TNF.
Проведеният експеримент показва нагледно, че може да се потискат негативните функции на елементите на организма, като при това се съхранят положителните. Този подход е много перспективен и ще помогне много за лечение на ревматоидния артрит, псориазиса, болестта на Крон и лупус, надяват се учените.
Коментари