Начинът на живот на съвременният шофьор в големия град едва ли може да се нарече здравословен: многочасови тапи, храна в крайпътни съмнителни кафета, постоянно натоварване на зрението. И това е само началото на дълъг списък от затруднения.
Как да съхраним здравето при съвременния ритъм на живот?

Проблемите и автомобилът

Колата улеснява живота, но не подобрява здравето на своя собственик. Ако до неотдавна завършваме малко подвижния работен ден с полезна разходка до дома, то сега броят на преминатите пеша километри се съкращава катастрофално. За сметка на натоварването на гръбначния стълб, което при продължително кормуване по градските улици нараства многократно.
Съвременният автомобил е направен така, че седящият зад волана се намира постоянно в поза, напомняща позата на скарида – краката, управляващи педалите, изтегнати напред и в постоянно напрежение, гръбначният стълб - извит в буква С, ръцете на кормилото, главата леко наведена напред. Крайно неудобна и съвсем не полезна поза.
За години работа в такъв режим на гръбначния стълб проблемите се натрупват и по време на поредната визита при лекар пациентът рискува да узнае печални подробности за състоянието на вътрешните си органи и жизнено важни системи на организма.
И единственият изход за шийната и дископатията, дисковата херния и разместването на гръбначните прешлени – в повечето сложни случаи е само операцията.

Как да избегнем проблемите със здравето

Ако водачът не иска да има големи проблеми със здравето, той трябва да вземе за правило изпълнението на редица прости, но ефективни действия. Те ще му помогнат да смъкне напрежението в гръбначните мускули и гръбначния стълб и да възстанови нормалната дейност на опорно-двигателния апарат.
Най-напред кормуващият трябва да избере внимателно такава седалка, която е ергономична, добре фиксираща гърба. Седлото не бива да е отдалечено много от педалите, защото изтегнатите напред крака усилват натоварването на гръбнака. По-добре е краката да са леко сгънати в коленете, а самите колене да са малко по-високо от бедрата.
Не се препоръчва също и прекалено да накланяте назад облегалката, защото в полулежащо положение шофьорът се уморява много по-бързо, отколкото седейки. Кръстът трябва плътно да е прилепен до облегалката.
В помощ могат да са и различните масажори, които прикрепвате към седалката и включвате с натискането на едно копче.
Никакъв масажор обаче не може да замени простата и ефикасна гимнастика. Затова веднага щом почувствате умора по време на шофиране и пътната ситуация ви позволи, спирайте колата, излезте от нея и направете лек бегом или просто няколко леки упражнения за раздвижване на мускулите и кръвта.
Тази гимнастика трябва да включва основните мускулни групи, като въртене и наклони на главата, махове с ръце в различни плоскости, раздвижване на палците на ръцете и на раменете, прикляквания и подскоци.
Ако има възможност, ще е много полезно да повисите за известно време на ръце – ако в полезрението ви няма подходящ за тази цел лост, просто потърсете здрав клон на близко наоколо дърво.
Ако пък сте на дълъг път извън града, опитните хора съветват да спрете на удобно място, да извадите от колата килимче или каквато и да е друга постелка, да го положите на земята, да легнете по гръб и да обхванете с ръце сгънатите в коленете крака. После да направите серия поклащания, представяйки си, че сте люлеещо се детско дървено конче или люлеещ се стол. Това не само ще ви отпусне, то и ще ви ободри, което е особено важно за внимателното ви придвижване в следващите няколко часа.