Изследователи от Университета в Токио и няколко други японски университета са установили, че зелените водорасли Pleodorina starrii имат три различни пола, включително „мъжки“, „женски“ и третия пол, който учените наричат „бисексуален“, съобщава списание Evolution.
По правило водораслите са способни да се размножават безполово (чрез клониране) или по полов път (с партньор), в зависимост от етапа на жизнения цикъл. Те могат да имат както хаплоиден (единичен), така и диплоиден (двоен) набор от хромозоми. Има и водорасли хермафродити, които могат да променят пола си в зависимост от активните гени. Наличието на три пола, включително хермафродити, се нарича триоеция.
Третият пол на хаплоидната Pleodorina starrii обаче има както мъжки, така и женски репродуктивни клетки. Изследователите описват това като нова хаплоидна система за чифтосване, уникална за водораслите. Pleodorina starrii образуват еднополови вегетативни колонии от 32 или 64 клетки и имат малки подвижни (мъжки) и големи неподвижни (женски) зародишни клетки. Двуполовите водорасли могат да образуват мъжки или женски колонии и следователно могат да се чифтосват с мъжки клетки, женски клетки или други бисексуални.
Както пишат изследователите, смесените системи за чифтосване, като триоеция, могат да представляват междинни състояния на еволюционни преходи между двудомни (мъжки и женски) и еднополови (само хермафродит) системи за чифтосване в диплоидни организми. Преди това обаче не са докладвани хаплоидни системи за чифтосване с три сексуални фенотипа в рамките на един и същи вид.
Коментари