Езикът отразява състоянието на всички органи и системи в организма ни, по него можем да разгадаем много тайни за физическото и духовното ни здраве. Как да го направим?

Здраве и език

Показател за отлично здраве е бледорозовият език с равна повърхност, състояща се от малки папили - вкусови и осезателни рецептори. Възрастния човек притежава около 10 000 вкусови рецептора, благодарение на които разпознава сладък, кисел, солен и горчив вкус. Съществува и пети, все още малко известен вкус – умами, който е предизвикван от натриевия глутамат - популярен подсилвател на вкуса, правещ храната по-апетитна.

Различните групи папили се специализират в различни усещания – едната разпознава сладкия, другата – киселия вкус и така нататък. За да определя вкуса, езикът трябва непременно да е влажен – без слюнката рецепторите няма да могат да изпращат в мозъка съответния сигнал.

Лигавицата на езика може да е суха при обезводняване, повишена температура, непроходимост на червата, диабет и перитонит. Голямата загуба на влага води до образуването на пукнатини. А ако чувството за сухост е съпроводено от горчивина, то е вероятно отделянето на жлъчка да е нарушено.

Повърхност и форма

Възпалената лигавица на езика с дълбоки набраздявания и релеф се нарича „географски език“. При децата много често това е признак на хранителна алергия, при възрастните – за хронично поражение на стомашно-чревния тракт. Освен това при хората с такъв език много често се откриват и глистни заболявания.

„Лакиран език“ се появява заради атрофия на вкусовите папили. В този случай органът придобива блестяща, гладка и яркочервена повърхност. При някои заболявания броят на папилите намалява дотолкова, че те стават практически незабележими. Това може да е сигнал за рак на стомаха или за хроничен колит.

Плаки по страничните повърхности на езика пък могат да се развият при наличието на ХИВ инфекции.

Цвят

Малиновочервен. Той сигнализира за отравяния, тежки инфекциозни заболявания или пневмонии.

Червен. Този цвят сочи за възможни нарушения в сърдечно-съдовата и дихателната системи или за заболяване на кръвта.

Тъмночервен. Той говори за тежки бъбречни и токсични нарушения.

Синкав. Ако езикът ви е синкав, това е предупреждение за проблеми с кръвообращението. Синкавото оцветяване, особено по долната повърхност на езика, помага на възрастните хора, страдащи от хронична сърдечна недостатъчност, навреме да се вземат мерки и предотвратят инфаркта.

Виолетов. Това е сигнал за сериозни заболявания на кръвта и на белите дробове.

Много блед език. Той е верен признак на анемия и изтощение на организма. Бледостта на долната страна на езика може да е сигнал за патология в жлъчния мехур и на черния дроб.

Налепи

Плътността на налепите най-често отразява степента на заболяването. Тънкият слой е симптом за заболяване, плътният говори вече за хронична болест.

Бял налеп. Това е разпространен симптом за заболяване на дихателните органи, като бронхит например. Плътният бял налеп може да говори и за задържане на храна в червата, тоест за запек, който все още не е станал хроничен. Бледите петна, приличащи на извара или мляко, които при опит да отстраните започват да кървят, са симптоми на кандидоза или млечница.

Жълт налеп. Той говори за нарушения в храносмилателната система. Наситеният жълт цвят е показател за напреднал стадий. Ако налепът обаче се е появил за пръв път и не преминава в течение на 5 дни, трябва да прегледате черния си дроб.

Мръсно-кафяв налеп. Често такъв цвят се среща при хронични заболявания на стомаха и на задстомашната жлеза. В повечето случаи това е признак за обострен хроничен гастрит с понижена секреция.

Черен налеп. Това е страшен симптом за нарушение в храносмилателната система и особено в жлъчния мехур и задстомашната жлеза. В същото време подобен цвят може да се свързва и с болестта на Крон.

Грамотната самодиагностика може да ви помогне да спестите време, като по-бързо потърсите специализирана помощ и по-бързо да започнете контролирано лечение.