Северното полукълбо, с ясно разделение на сезоните, е по-вероятно да изпита висок процент на инфекция с COVID-19. Но в страни с постоянно горещ климат броят на инфекциите е по-малък, показва проучване на учени от Университетския колеж в Лондон.
Изследователите открили, че страните с постоянно топъл климат имат по-голяма защита срещу мащабни огнища на коронавирус. На пръв поглед подобно твърдение изглежда странно предвид мащаба на пандемията в Бразилия и Индия. От друга страна, там болестта се е разпространила най-често в бедни райони с изключително висока гъстота на населението, където хората буквално живеят в картонени кутии и железни контейнери. Ако страната има по-висок стандарт на живот, като например в Тайван или Тайланд, тогава вероятността от мощно огнище е много по-ниска, отколкото в страни със студен климат като Русия, Канада и скандинавските държави.
Подобни предположения са правени и преди, но учените не разполагат с достатъчно доказателства. И те се основаваха на експерименти, които показаха, че вирусът става много по-малко агресивен и вирулентен, когато е пряко изложен на ултравиолетово лъчение от слънцето и нагрява въздуха над + 20С. Впоследствие през лятото в повечето страни по света първата вълна от пандемията на коронавируса приключи и ситуацията започна да се подобрява. Това потвърди предположението на учените. С настъпването на студеното време обаче, заболеваемостта отново започна да нараства.
Това се дължи не само на факта, че температурата се понижава и вероятността от инфекция се увеличава, но и на факта, че хората прекарват повече време на закрито през студения период. И при тях рискът от инфекция е много по-висок, отколкото на улицата. Освен това топлите азиатски страни имат население с изключително високо ниво на дисциплина. Европейците имат различен манталитет и принуждаването им да носят маски е много по-трудно, пише news-medical.net.
Коментари