Момчето ви не иска да носи тениска и въпреки горещините, не сваля суичъра си. Крие се от вас, видимо притеснен.
Докато в един момент не откривате, че тайно се самонаблюдава и опипва гърдите си!
Какво го притеснява?
Неуловимо от пръв поглед, но гърдите на момчето ви са „набъбнали” и в това е притеснението му, с което не може да се справи.
Спокойно!
Това може да е само мастна тъкан, която се получава при напълняване и се нарича адипозомастия. Но по-вероятно е да се дължи на ювенилна гинекомастия.
Гинекомастията е доброкачествено уголемяване на гърдите при мъжа, което е предизвикано от разрастване на жлезистата тъкан. Заболяването е на хормонална основа, предизвикано е от нарушаване на баланса между естрогени и андрогени. Нарастването на жлезата се предизвиква от естрогените, докато на андрогените се дължи нейното намаляване.
Ето защо гинекомастията се появява при юношите в пубертета или при мъжете след 45 годишна възраст.
Най-уязвимата юношеска възраст е между 10 и 17 години, когато хормоните „бушуват” в момчешкия организъм с най-голяма сила. Проблемът обаче не е сериозен, защото гърдите възстановяват естествения си обем и вид без лекарска намеса до 18 месеца след поява на промяната.
След 17 години мъжете не страдат от заболяването.
То се появява отново след 45-та им година, когато настъпва андропаузата, характерна с хормонални промени. След тази възраст андрогените в мъжкия организъм постепенно намаляват.
Видове гинекомастия
Според причинителя гинекомастията е няколко вида.
Ювенилната г. се дължи предимно на хормонални проблеми в пубертета или на ендокринни заболявания.
Персистиращата пубертетна гинекомастия е най-често срещана – при 25 % от пациентите. Заболяването при възрастните мъже може да е предизвикано от някои медикаменти като бета блокери например и това се случва при 10-25 % от пациентите. Причинител могат да станат и чернодробна цироза или недохранване – при 8 % от пострадалите. Заболяването може да е следствие от първичен хипогонадизъм (намаляване на мъжките полови хормони) – при 8 %, от тумори на тестисите – при 3 % и от вторичен хипогонадизъм – при 2 % от страдащите. Последствия могат да дадат и хипертиреоидизмът (повишена продукция на щитовидни 2121хормони) и това се случва при 1.5 %, както и хроничната бъбречна недостатъчност – 1 %.
Според локализацията гинекомастията може да е едностранна или двустранна, тоест само на едната или и на двете гърди.
За да постави диагнозата,
специалистът трябва подробно да разпита пациента и след това да подходи към обстоен преглед. Това е пътят да установи степента и скоростта на нарастване на гърдата, както и точната причина.
Изследват се хормоните – тестостерон, LH, Estradiol, Dehydroepiandosterone, TSH и Ft4, което помага да се установи причината и да се подсигури добър следоперативен резултат.
За лекаря е задължително да установи етиологията, за да отхвърли заболявания като рак на гърдата (при мъжете той е само 1%), дермоидна киста, хипогонадизъм, лимфангиома, хематом, липом, сексуална дисфункция, неврофибром и др.
Диагнозата се поставя след щателно разпитване на болния и обстоен преглед. Така най- бързо може да се прецени степента на нарастване на гърдата и най-вероятната причина. Задължително се изследват хормоните - тестостерон, LH, Estradiol, Dehydroepiandosterone, TSH и Ft4. Само така може да се установи причината и да се осигури добър следоперативен резултат. Без установяването на етиологията не може да се отхвърлят заболявания като рак на гърдата при мъжа, дермоидна киста, хипогонадизъм, лимфангиома, хематом, липом, сексуална дисфункция , неврофибром и д.р.
Лечението
на гинекомастията е медикаментозно - при леките случай, и оперативно - при напреднали заболявания.
Изключително важно е диагнозата да бъде поставена от лекар специалист, който да прецени дали гинекомастията е патологична или физиологична.
Когато гинекомастия е физиологична, тя не изисква лечение, а отминава до 18 месеца от появата си. Патологичната гинекомастия обаче след една година преминава в необратим стадий и тогава може да се лекува само оперативно.
Два са методите на оперативно лечение, прилагани в специализираните клиники – подкожна мастектомия с разрез около ареолата на гърдата и липосукция на жлезата, при която се прави разрез до 1 см на границата на ареолата.
Липосукцията се прилага при гърди с минимален обем. Докато при по-големи гърди се прилага подкожна мастектомия.
Интервенциите са еднодневни – на следващия ден пациентът се изписва.
Гинекомастията - мъжкият хормонален проблем
Добави коментар
‹
›
Коментари