Хората се борят със собственото хъркане предимно заради грижа за околните, смятайки че самите те са абсолютно здрави.
Хъркането затруднява вентилацията на белите дробове, създавайки дефицит на кислород в кръвта и така пречи не само да се наспите, но и създава предпоставки за поява на сърдечно-съдови и нервни заболявания. Това обяснява известният руски оториноларинголог Владимир Зайцев.
Затова профилактиката е много важна стъпка за съхраняване на здравето. Как да го направим?
Дръжте главата нависоко. По време на сън езикът на тези, които предпочитат ниска възглавница, може да потъне твърде назад и така да запуши дихателните пътища. В такъв случай може да повдигнете самата горна половина на леглото с 10-15 см и да подложите нещо под краката. Да смените възглавницата с по-високо не е изход, тъй като главата в този случай ще се накланя надолу, което ще усилва хъркането. По-добре е да си купите специална анатомична възглавница под формата на валяк, която да обхване шията. Между другото хъркане причиняват и проблемите с носната кухина и носоглътката, препиването, пушенето, както и раздразнената лигавица на гърлото.
Не спете по гръб. В тази поза хората хъркат най-много. Затова бавно и търпеливо си изработете си навик да спите на една страна.
Използвайте специални спрейове. С тях трябва на напръскате небцето и мъжецът ще се повдигне, а силата на хъркането – съответно, ще намалее. Само не забравяйте преди използването да се посъветвате с лекар. Необходима е консултация и при пиене на хапчета срещу хъркане или ползването на устройства, които трябва да държите в устата при заспиване или пък слагате на носа, за да се освободят дихателните пътища.
Правете упражнения. Има специална гимнастика, която тренира мускулите на небцето и езика. Например: вземете четка за зъби в устата и я задръжте силно със зъбите няколко минути. Или: енергично движете долната челюст напред-назад не по-малко от 30 пъти. Или пък: силно изтеглете езика напред – както примерно го правите при преглед на гърлото от лекар. Повторете това 30 пъти.
Отслабвайте. Наднормените килограми също предразполагат към хъркане, тъй като затлъстяването се отлага и по шията, притиска меките тъкани на глътката и намалява пространството в нея.