Въпреки общоприетото мнение, че витамин В е полезен при усложнения от захарен диабет, неговото назначение причинява доста вреди на болния. Това изяснили канадските учени.
Диабетът дава тежки усложнения на бъбреците, вследствие на което в кръвта се увеличава концентрацията на опасното вещество хомоцистеин. Нарастването на нивото му с 5 мкмол/л води до увеличение на риска от атеросклеротично поражение на кръвоносните съдове с 80% при жените и с 60% при мъжете. При хората с повишена концентрация се усилва вероятността от възникване на болест на Алцхаймер и старческо слабоумие.
Доколкото витамитите от В група спомагат за намаляването му, препаратите на негова основа се назначават при заболявания на бъбреците, предизвикани от захарен диабет.
Неотдавнашните изпитания с подобна терапия, проведена от специалистите от канадския изследователски институт Роберт в Онтарио показали, че това в никакъв случай не трабвя да се прави! В продължение на три и половина години учените наблюдавали пациенти с диабет от двата типа, усложнен от нефропатия. В експеримента взели участие 240 болни. Всички имали белтъци в кръвта: минимална албуминурия – 300 г дневно, протеинурия – минимум 500 мг дневно. Все пак болеста на бъбреците  при тях до не е достигнала финалния стадий и по прогнози на лекарите те можели да преживеят още три години. По време на експеримента им разрешили да приемат други витамини, но не и от В група, като планът на лечение на диабета бил установен от лекарите в клиниката.
Станало ясно, че благодарение на витамин В хомоцистеинът в кръвната плазма се понижил повече от 2 пункта, а в групата, която получавала плацебо, той нарастнал повече от два и половина. Това бил единственият положителен момент, що се отнася до останалите показатели, резултатите били потискащи. По думите на автора на изследването д-р Дейвид Спенс, препаратите , включващи 2,5 мг фолиева киселина (водоразтворим витамин В9), 25 мг витамин6 и 1 мг В12, силно понижили скоростта на кълбестите филтрации, което увеличавало броя на сърдечно-съдовите заболявания.
Изводът на изследователите бил, че дори и витамините от група В да спомагат за понижението на хомоцистеина, вредата от тях при пациентите с диабетична нефропатия превишава ползата. Затова назначението им при такава диагноза е недопустимо.