Все по-чести станаха „металните” усмивки на момичета и момчета, които с помощта на брекетите искат да постигнат идеалната подредба на зъбите. Но тези съвременни устройства съвсем не са само за „изравняване” на зъбите. 
С брекетите можем да превъзмогнем и редица зъбно-челюстни аномалии, които по-късно дават отражение върху целия организъм.
Все по-голямо става разнообразието от брекет системи.
Какви да изберете зависи от вас.
Ние само ще ви посочим предимствата им. 
Най-достъпният вариант са металните брекети, които се изработват от неръждаема стомана с медицинско предназначение. Тяхното предимство е в по-слабата сила на триене между брекетите и силовата дъга, което способства за по-бързото придвижване на зъбите. Минусът им е в това, че прекалено се набиват на очи.
По-незабележими са керамичните брекети, а сапфирените са съвсем прозрачни и почти се сливат със зъбите. Затова и струват много повече.
Ако искате околните дори да не се досетят за това, че носите ортодонтски апарат, може да си поставите лингвални системи. Наричат ги още „инкогнито”. Защото такива брекети се прикрепват към вътрешната повърхност на зъбите и са абсолютно незабележими. С тях обаче се свиква много по-трудно и по-дълго време, отколкото с останалите. Освен това са четири пъти по-скъпи от традиционните!
Най-често задаваният въпрос е кога да поставим брекети.
Брекет системата може да се използва във всяка възраст, но не по-рано от 11-13 години, когато процесът на смяна на зъбите е завършил. Важно е единствено коронката на зъба да е пробила изцяло.
В последните години към ортодонтията се обръщат по-често и възрастни хора, защото с годините на много от тях е необходимо зъбно протезиране, а при неправилна захапка то невинаги е възможно.
Преди поставянето на брекетите, естествено, се провежда лечение на зъбите, лекарят е длъжен да отстрани също така и зъбния камък.
Брекет системата се носи година и половина – две години. Веднъж в месеца трябва да се посещава ортодонт за поредното регулиране на конкструкцията. Когато „курсът на лечение” завърши и докторът свали брекетите, той полира зъбите и ги покрива със защитен слой, като флуор например, за профилактика от кариес.
Това обаче не е краят. Още около година и половина ще бъде необходимо нощно време да поставяте специални задържащи апарати върху зъбите, които да укрепят ефекта от брекетите.

Полезни съвети

- При носене на брекети между зъбите и самата конструкция могат да заседнат парченца храна. За да не се настаняват бактерии в устата, чистете зъбите си веднага след ядене, дори и ако само сте изпили чаша сок.
- Твърдите плодове, като ябълки и дюли например, режете на малки парченца. Иначе при отгризване може да се разлепи брекет или да се счупи дъгата. Лекарят може да залепи металните отново, но керамичните или сапфирените по-скоро ще трябва да смените с нови. - Ограничавайте се откъм хлебни, сладки и картофени храни, както и от енергийни напитки, защото това може да провокира развитието на кариес. А лечението му докато сте с брекетите, е проблематично.