Италиански учени от Университета в Милано Бикока установиха, че химикалите в хмела могат да потискат образуването на амилоидни плаки, което се счита за ключов процес, свързан с развитието на болестта на Алцхаймер. Резултатите от изследването са публикувани в списание ACS Chemical Neuroscience, кратко резюме на научната работа е описано в прессъобщение на MedicalXpress.

Една от стратегиите за лечение на невродегенеративното заболяване, което в момента е нелечимо, е да се потискат ключовите биохимични процеси, които водят до смърт на невроните, преди да се появят първите явни симптоми.

За това могат да се използват хранителни добавки - продукти, полезни за защита на нервните тъкани. Преди това изследователите са установили, че цветовете на хмела, използвани за ароматизиране на бира, съдържат съединения, които предотвратяват амилоидозата, свързана с атопичен дерматит, необичайно натрупване на бета-амилоидни протеини.

За да идентифицират съединенията, които потискат образуването на амилоидни плаки, учените характеризирали четири разновидности на хмела - Saaz hop, Cascade, Tettnang и Summit.

Всеки вид е тестван за активност срещу Aβ1-42 амилоид бета, 42-аминокиселинен пептид, за който се смята, че играе ключова роля в развитието на болестта на Алцхаймер. За това бил използван трансгенен щам на нематода Caenorhabditis elegans CL2006, произвеждащ бета-амилоиди.

Екстрактите от хмел били фракционирани, за да се определи групата от молекулни компоненти, отговорни основно за невропротективните ефекти. Учените са идентифицирали такива активни съединения като ферулоил и пара-кумароилхинова киселина, флаван-3-олгликозиди и процианидини. Тези молекули предотвратяват образуването на амилоидни фибрили и потискат тяхната невротоксичност поради директно взаимодействие с мишената.

Екстрактите от хмел имат и антиоксидантен ефект, предотвратявайки клетъчната смърт поради оксидативен стрес и предизвикват аутофагия, естественото разграждане на ненужни и дефектни клетъчни компоненти. Най-ефективен се оказал екстрактът от хмел Tettnang, който се намира в много видове лагери и светли ейлове.

Когато учените тествали екстракта в модел на C. elegans, установили, че той предпазва червеите от парализа, свързана с болестта на Алцхаймер, въпреки че ефектът не е много изразен и е сравним с употребата на 10 микромола от антибиотика доксициклин, който има преди това е доказано, че е ефективен срещу бета-амилоиди.

Според учените откритието им не оправдава консумацията на алкохолни напитки, но демонстрира потенциалните ползи от определени съединения в хмела, които биха могли да формират основата за нови хранителни добавки.