Пациентите с диабет имат ограничени възможности за непрекъснат контрол на кръвната си захар. Медиците отдавна търсят неинвазивна алтернатива за самостоятелно тестване или за постоянни наблюдения чрез подкожен сензор.

Решението намери екип южнокорейски учени. Става въпрос за контактна леща, измерваща следите от глюкоза в сълзите. Този монитор използва фермента глюкозооксидаза за свързване със захарта. Страничен продукт на този процес е водородният прекис, който теоретично може да увреди или раздразни очите.

Учените от Улсанския научен институт вече тествали устройството на зайци и съобщават, че то не предизвиква никакви съществени странични реакции.

Компонентите в контактната леща са разположени около ириса, далеч от зеницата. Те се състоят от глюкозен сензор, малък зелен светодиод, насочен навън, антени и детектор – всички елементи са съединени в мрежа от ултра-тънки гъвкави проводници.

Устройството наблюдава нивото на глюкоза в режим на реално време. Самото то е меко и гъвкаво, не съдържа нито чупливи, нито обемисти компоненти, които биха могли да увредят окото, не пречи на зрението – с една дума, максимално удобно е за ползване, уверяват учените.