Това уверяват британски учени от Лондонския университет кралица Мария (QMUL), които провели изследване, показващо как лечението на артрит може да достигнат резултати, когато се лекуват… хрущялите.
Учените изследвали така наречените микровезикули – крайно малки субклетъчни структури с размер от 0,05 до 1 мкм в диаметър, които се състоят от течности, затворени в капсули Science Translational Medicine. До момента тяхната роля в развитието на артрита била непонятна, но се виждало, че микровезикулите и някои бели кръвни клетки се натрупват в големи количества в ставите на пациенти с ревматоиден артрит.
Биологичната роля на микровезикулите заинтригувала изследователите с това, че въпросните структури съдържат над 300 вида протеини, чиято активност варира в различни ситуации. И се оказало, че те могат да действат и като транспортни системи за лекарствата.
До момента се е смятало, че хрущялната тъкан е непроницаема за лекарства. Учените от QMUL вече се трудят активно над разработката на система за доставка на терапевтични агенти, съобщава списанието.
Коментари