Трябва да излезете набързо, а не може да откриете ключовете си. Или влизате в магазина и изведнъж от ума ви изчезва най-важното, което е трябвало да купите. Или пък на улицата срещу вас се усмихва познато лице, а вие не може да се сетите за името му.

Всеки от нас се сблъсква с такива пропуски в паметта. Както показват резултатите от научни изследвания, за да се случва това по-рядко, така че паметта да не ви изневерява дори в напреднала възраст, достатъчно е да направите малки промени в обичайния си начин на живот. Какви по-точно!

Добавете към диетата си полезните за паметта храни

Гъби. Добавете към ежедневната си диета вкусни храни, които също са много полезни за мозъка: гъби. Както установиха учени от Университета на Пенсилвания, чиято статия е публикувана в списание Food Chemistry, гъбите, особено белите гъби, съдържат много антиоксиданти - естествени вещества, които предпазват човешките клетки от увреждане от свободни кислородни молекули.

Това означава, че гъбите забавят процеса на стареене и намаляват риска от свързани с възрастта заболявания, включително невродегенеративни заболявания като деменция и болестта на Алцхаймер, при които интелектът като цяло и паметта в частност страдат.

Австралийски изследователи, чиято статия е публикувана в Journal of Neurochemistry, установиха, че веществата, присъстващи в ядливите гъби Hericium erinaceus (Hericium comb), насърчават растежа на невроните в хипокампуса (частта от мозъка, отговорна за паметта), възстановяват невронни връзки и наистина подобрява паметта.

Черен шоколад и канела. Според проучване, проведено от италиански учени, флавоноидите (биологично активни съединения) на какаото, присъстващи в излишък в черния шоколад, са в състояние да устоят на процеса на стареене на мозъка, като го поддържат в добра форма и не позволяват когнитивните способности да отслабнат.

Що се отнася до канелата, тази подправка е не само вкусна, но и невероятно полезна за мозъка - анализът на резултатите от 40 проучвания по тази тема установи, че редовната употреба на канела значително подобрява умствената дейност.

Всякакви зеленчуци и плодове. Проучване, включващо близо 80 000 мъже и жени, проведено от учени от Харвардския университет, показа, че тези, които ядат най-много зеленчуци и плодове в напреднала възраст, запазват най-добра памет и ум.

Уверете се, че имате много добри приятели

Много изследвания сочат, че приятелството и качествената комуникация с други хора е ключът към щастлив, пълноценен живот.

В същото време самотата и социалната изолация имат много негативно въздействие върху здравето като цяло и в частност върху мозъка.

Американски учени от Медицинския колеж Бейлър, чиято статия е публикувана в списание Neuron, установиха, че в периоди, когато нямаме възможност да контактуваме с други хора, функцията на астроцитите (най-често срещаните мозъчни клетки) е нарушена, което води до увреждане на паметта.

Помислете за начина си на живот

Начинът на живот и стереотипите оказват значително влияние върху мозъчната функция. Например, ако рядко ходите на слънце и чист въздух, способността ви да учите, тоест да запомняте нова информация, значително намалява. И ако редовно ви липсва сън, нещата с паметта ще бъдат още по-лоши.

Тренирайте мозъка си

В свободното си време е по-добре да не гледате в екрана на телевизора, а да правите нещо, което ще поддържа умствените ви способности във форма. Например, хоби като birdwatching (наблюдение на птици), което изисква концентрация, добра памет и бърза реакция. Полезно е също да четете книги, да играете настолни игри и да решавате кръстословици.

Ходете заднешком

Всички тези методи лежат на повърхността, но има и един много необичаен метод за подобряване на паметта. За да направите това, трябва да вървите назад. Както установиха британски психолози, чиято статия е публикувана в списание Cognition, съществува неочаквана връзка между движението назад в космоса и процеса на запомняне на събития от миналото.

Ходенето назад връща краткосрочната памет, установиха британски учени от Университета в Роухемптън. Учените провели серия от експерименти и се оказало, че тези участници, които вървят назад или поне само си представят подобно действие, си спомнят случилото се по-рано много по-подробно и по-точно от останалите.

Ходенето назад кара мозъка ви да работи по-усилено. Този начин на ходене изисква много повече координация и мислене. Това подобрява паметта и концентрацията. Отчасти поради това ходенето назад може да бъде и добро рехабилитационно занимание след инсулт. В началото ще е трудно, но с повече практика ще го правите с лекота.

НАШАТА ПРЕПОРЪКА

Ако ходенето заднешком ви се стори скучно или просто не можете да свикнете, опитайте с лунната походка на Майкъл Джексън, като задължително го правете под звуците на неговите хитове. Започваме ли?