Това твърдят професор Алън Кермоуд и доктор Марцена Фабиц Педрини, които открили, че Helicobacter pylori намалява риска от развитие на множествена склероза, съобщава Medical News Today.
Знае се, че заболяването е свързано с това, че имунитетът атакува здравите тъкани на централната нервна система. В резултат се развиват слабост, умора, скованост, парализи, проблеми със зрението, мобилността и равновесието. Склерозата се проявява обикновено между 20 и 40 години, като жените боледуват двойно по-често от мъжете.
Helicobacter pylori е способна да понижи чувствителността на имунитета и така, застрашавайки човек от склероза. Този патоген обитава в стомаха и предизвиква гастрит и язва. Изследвания на учените показали, че при здрави жени патогенът се проявява по-често, отколкото при болни. Доколкото при мъжете – напротив, Helicobacter pylori се среща по-често при страдащи от множествена склероза.
Защо бактерията не може да защити мъжкия организъм, учените засега не знаят. Те смятат, че може да започне работа над лекарства, имитиращи ефекта на Helicobacter pylori. Направеното откритие поддържа гледната точка на учените, които смятат, че човек трябва да е в контакт с бактерии, за да може имунитетът му да работи нормално. Това е особено актуално в детството. Стерилността на средата повишава риска от алергии и автоимунни заболявания.
Коментари