Нов метод за създаване на изкуствен черен дроб, напълно пригоден за трансплантация създадоха американски учени от Харвардския университет.
Методиката е от два етапа. Първо донорският черен дроб се почиства с помощта на химически вещества докато остане само „скелетът”, състоящ се от съединителни тъкани и кръвоносни съдове. След това скелетът се „заселва” със стволови клетки от болния или ембрионални стволови клетки. След като те се разрастнат, замествайки отстранените клетки на тъканта, полученият по този начин черен дроб може спокойно да бъде трансплантиран на опитни мишки.
За присаждане на черен дроб върху хора досега се използват или част от черния дроб на роднини-донори, или черен дроб от починал. Но много от черните дробове на починали хора не могат да бъдат използвани, тъй като са прекалено стари или увредени от заболявания, коментират учени.
С новият метод лекарите се надяват да използват и тях, а също да „отглеждат” човешки черен дроб, използвайки „скелета” на свинския. Друго преимущество на „отгледания” със собствени клетки черен дроб е, че отпада необходимостта от лекарства, предпазващи от реакция на отхвърляне на органа, които значително отслабват имунитета.
Учените твърдят, че до пет години този метод ще бъде практика. И уверяват, че това ще стане исткинска революция в трансплантологията, която ще реши проблема със сериозния недостиг на органи за присаждане. Защото днес около една трета от болните умират, без да са дочакали донорски орган.
Ще трансплантират изкуствен черен дроб до пет години!
Добави коментар
‹
›
Коментари