Учените наричат това състояние ортостатична хипотония.

То е доста често срещано, но слабо разбрано състояние, при което при рязка промяна в позицията на тялото човек изпитва световъртеж и замайване, очите му потъмняват и може да се стигне и до припадък. В този случай има рязко понижаване на кръвното налягане и повишена сърдечна честота. До 40% от населението може да изпита симптоми на ортостатична хипотония.

Предполага се, че това състояние може да се дължи на недостатъчен приток на кръв към мозъка, но точните биологични причини са неясни и няма медикаментозно лечение. Обикновено хората, страдащи от ортостатична хипотония, се съветват да променят позицията на тялото си бавно и постепенно.

Канадски учени от университета в Калгари успешно тествали две много прости и достъпни техники за избягване на спадане на кръвното налягане и симптоми на ортостатична хипотония след изправяне и публикуваха резултатите от опитите в списанието Heart Rhythm. И двата метода са насочени към активиране на мускулите на долната част на тялото.

Първият начин е преди да станете от седнало положение да задържите тежестта няколко пъти за 30 секунди и да спуснете свитите в коленете крака, напрягайки мускулите на бедрата.

Вторият начин е веднага след ставане да кръстосате краката си и в рамките на 30 секунди да напрегнете максимално мускулите на бедрата и задните части.

В опитите на учените участвали 22 млади жени, които редовно получавали припадък след изправяне. Участниците сядали и се изправяли три пъти – веднъж без да извършват никакви маневри и два пъти – изпълнявайки указанията по-горе. В крайна сметка било установено, че и двата метода ефективно предотвратяват спадането на кръвното налягане и предпазват от симптоми на ортостатична хипотония.