Представете си, че ризата ви може да измерва кръвното ви налягане, а чифт чорапи да проследяват нивата на холестерола ви. Звучи като футуристичен филмов сценарий, нали? Такива неща може да станат реалност през следващите години, уверяват учените.

В статия, публикувана в списание Applied Physics Reviews, те представят проучване, използващо микрофибри и дори по-малки нановлакна, за да действат като монитори за жизненоважно наблюдение.

Фибри са много чувствителни и гъвкави и могат да се използват за измерване на кръвно налягане, сърдечния ритъм, качеството на съня, холестерола, кислорода и други жизнени показатели. Поради малкия си размер, те могат да се нанасят директно върху кожата или да се втъкат в дрехи като ризи, чорапи, вратовръзки или гривни.

Авторът на изследването Сирам Рамакришна от Националния университет в Сингапур подчертава, че една от най-обещаващите технологии за нановлакна са пиезоелектричните сензори, задвижвани от механична енергия. Те могат да бъдат готови за пускане на пазара за по-малко от три години. Други технологии може да са готови за обществено ползване след пет до осем години, казва той.