Човешкият нос различава над трилион вида аромати, открили американски учени от университета Рокфелер. Досега се смяташе, че обонянието ни може да разпознае не повече от милион различни миризми. Всъщност обаче хората използват съвсем малка част от обонятелния си апарат.

Носът ни заобикаля очите и ушите, за да разграничи различните външни стимули. Очите използват три светочувствителни рецептора, които заедно ни позволяват да видим до 10 милиона цветове, а ухото чува почти половин милион тонове. Обонятелните рецептори в носа ни са 400.

Реалните възможности на обонятелните рецептори били установени експериментално. Учените решили да проверят доколко добре хората могат да различат комбинацията от 128 различни ароматни молекули, като ги смесвали в групи от по 10, 20 и 30 молекули. Това им позволявало да създават непознати и нетипични миризми. След това 26-те участници в експеримента трябвало да определят миризмите в три образци (два от които били еднакви).

Учените се опитали да установят колко различни миризми може да определи средностатистическият човек, ако те бъдат представени във всевъзможните варианти, получени от 128-те молекули (миризмата на кафе, например, се състои от стотици различни аромати). И се оказало, че показателите далеч надминават утвърдените стандарти.

Хората различават миризмите не по-зле от животните, е изводът на експертите, според които обонятелната ни система може да се тренира. И въпреки че тя не може да се сравнява със системата на кучетата, които до 3 пъти по-добре различават ароматите, при животните това се случва заради особеностите в организацията на невронната система в мозъка им, уточняват учените.