Швейцарски учени демонстрираха, че човешките гени могат да бъдат контролирани с електричество.Това е пробив, който може да проправи пътя към преносими устройства, които програмират гените за извършване на медицински интервенции, съобщават самите те и обясняват пътя, по който са стигнали до откритието.
Изследователите успели да задействат производството на инсулин в човешки клетки, като са изпратили електрически ток през „електрогенетичен интерфейс“, който активира целеви гени. Бъдещите приложения на този интерфейс биха могли да бъдат разработени за доставяне на терапевтични дози за лечение на широк спектър от заболявания, включително диабет, чрез пряко контролиране на човешката ДНК с помощта на електричество, смятат учените.
Екипът, ръководен от Джинбо Хуанг, молекулярен биолог в ETH Цюрих, са изобретили захранван с батерии интерфейс, който наричат „технология за регулиране с постоянен ток“ или DART. Тя може да задейства специфични генни реакции с помощта на електрически ток. Хуанг и колегите му описват устройството като „скок напред, представляващ липсващото звено, което ще позволи на преносимите устройства да контролират гените в недалечно бъдеще“, според проучване, публикувано в Nature, предава NOVA.
Целта на екипа е да създаде пряка връзка между нашата „аналогова“ ДНК, която е биологичната азбука, управляваща жизнените цикли на всички организми на Земята, и електронните системи, които са в основата на цифровите технологии.
Коментари