Размерът на черния ни дроб се увеличава почти с половина, когато организмът ни е в състояние на активно бодърстване, след което възвръща първоначалното си състояние по  време на сън, сочи изследване на швейцарски биолози от Женевския университет.

Данните за колебанията в размерите на черния дроб учените получили благодарение на лабораторни мишки, но както смятат авторите, до голяма степен тези колебания са свойствени и на човека.

Както е известно, при млекопитаещите черният дроб играе централна роля за обмяна на веществата и за извеждане на токсините. И това, че този орган е способен да се адаптира и изменя обема си в зависимост от денонощните биоритми, изглежда много логично.

Авторите на изследването доказали, че обемът на черния дроб при гризачите се увеличава с 40% и достига своя максимум в края на нощта – все пак, мишките са нощни животни, а по светлото време на денонощието се свива в изходното си положение. Заедно с размера на чернодробните клетки - хепатоцитите, се колебае и броят на рибозомите, отговорни за синтеза на белтъците, и съответно количеството на самите белтъци. Тези колебания обаче се случват само в условията на нормално функциониращите циркадни ритми.  Ако биологичният часовник е в застой, те изчезват.

Много хора не живеят в съответствие с циркадните си ритми заради ненормирания работен ден или заради смяна в часовите пояси по време на продължителни полети. Учените ги предупреждават, че това може да се отрази негативно на функционирането на черния им дроб, както и на целия им организъм.