В Америка започват клинични изпитвания на естроген и прогестерон като лекарства за мъже, съобщава The New York Times.
Статистиката показва, че жертвите на коронавируса са най-често представители на социално уязвими групи, хора с хронични заболявания, а също и, независимо от възрастта и здравословното състояние, сред мъжете.
Жените по света носят COVID-19 в по-мека форма, има по-малка вероятност да попаднат в отделения за интензивно лечение и по-малко вероятно е да умрат. Това подтикнало лекарите към идеята да изпробват като лекарства хормоните, които женското тяло произвежда в големи количества.
Разликата между половете в преживяемостта на пациенти с COVID-19 стана очевидна в самото начало на пандемията. Доклади на учени от Китай вече сочат, че мъжете умират по-често, а това неравенство се обяснява с факта, че има повече пушачи сред представителите на силния пол. На други места със силни огнища на зараза този модел се потвърди. В Италия и САЩ имаше повече мъже сред загиналите, а в Ню Йорк – мъжете вече са двойно повече.
Средно около 75% от пациентите в отделенията за интензивно лечение и тези с механична вентилация в Щатите са мъже, сочи статистиката. Дори бременните жени, чийто имунитет е отслабен, но естрогенът и прогестеронът са на високо ниво, като правило понасят болестта доста лесно.
Проучванията показват, че естрогенът е в състояние да повлияе на протеина АСЕ2, рецепторът който коронавирусът използва, когато прониква в клетките. При експерименти върху мишки учените открили, че естрогенът намалява експресията на протеин АСЕ2 в бъбреците и предполагат вероятността от такава реакция и при хората. Освен това има версия, че този хормон също е в състояние да помогне за предотвратяване на цитокиновата буря - прекомерна реакция на имунната система, която засяга организма и често води до смърт. Наблюденията показват, че жените развиват това състояние по-рядко.
Лекари от Лонг Айлънд вече са започнали клинични изпитвания на естроген. Миналата седмица първият пациент бил включен в изследването, докато лекарите все още се набират 110 участници със симптоми на COVID-19 - възрастни мъже и жени над 55 години (в пост-репродуктивната възраст женското тяло произвежда вече малко естроген). Половината от участниците ще получат естрадиолов пластир през седмицата, другата половина ще служи като контролна група и изследователите ще налюдават дали и доколко естрогенът намалява тежестта на заболяването. Предварителните резултати могат да бъдат налични след няколко месеца.
Лекарите в Лос Анджелис пък започват да използват сред пациентите си мъже друг хормон, който традиционно се смята за "женски" – прогестерон. Прогестеронът има противовъзпалителни свойства и вероятно е в състояние да предотврати прекалено активна реакция на имунната система. В това проучване ще участват 40 души, всички мъже, болнични пациенти с лека до умерена тежест на заболяването и положителен тест за COVID-19. Пациентите ще получават по две инжекции прогестерон на ден в продължение на пет дни, докато лекарите ще наблюдават дали състоянието им се подобрява, как се променя нуждата им от кислород и дали се нуждаят от допълнителна интензивна грижа или механична вентилация.
И естрогенът, и прогестеронът се смятат за безопасни, когато се използват за кратък период от време. Участниците ще бъдат предупредени за възможни странични ефекти, като болка в гърдите и горещи вълни.
Не всички експерти обаче смятат, че причината за по-голямата преживяемост са хормоните. Защото по-възрастните жени с COVID-19 също демонстрират по-добра преживяемост от своите връстници, въпреки факта, че производството на "женски" репродуктивни хормони след менопаузата рязко намалява. Може би това не е въпрос само на биологични разлики в имунитета (имунната система на мъжете е по-нестабилна от женската), но и в поведенчески фактори: мъжете пушат повече и не следят хигиената толкова внимателно.
Коментари