Над половината от смъртните случаи, причинени от болести, са вследствие на сърдечно-съдови заболявания. Въпреки всички предприемани мерки, сърдечно-съдовите заболявания продължават да стоят на водещи позиции. При това сърдечните проблеми се обострят видимо тогава, когато температурата се покачва над 30 градуса.
Какво е топлинен комфорт?
В медицинската литература съществува понятието „топлинен комфорт”. Може да ви се стори, че става дума за това доколко на човек му е топло и студено, но това не е така.
Човешкият организъм в известна степен има способността да се приспособява към външните климатични условия – през зимата той се старае да запази топлината в тялото, а през лятото – обратно.
Топлинният комфорт отразява състоянието на тези приспособителни реакции.
Ако се налага да „включите” механизмите за терморегулация, за да съхраните топлината при понижение на температурата или при отдаване на излишната топлина при повишаване на температурата, това означава, че организмът е извън зоната на топлинния комфорт.
За съжаление компенсаторните възможности на организма не са безгранични, а с възрастта те дори се влошават. Ето защо възрастните хора понасят горещините доста по-зле от младите. Това се отнася най-вече за пациентите с различни сърдечно-съдови заболявания.
Важно!
Нормалният топлинен комфорт се наблюдава при температура между 19 и 25 градуса. Когато температурата се покачи над 25 градуса, се задвижват допълнителни процеси, ускоряващи връщането на топлината.
Проблемите със сърцето и кръвоносните съдове
Сърцето и кръвоносните съдове първи реагират на температурните промени в околната среда По време на жега периферните кръвоносни съдове се разширяват. Благодарение на това се увеличава обемът на кръвообращението през кожата, а от организма се извежда повече топлина.
Важно!
Изпаряващата се от повърхността на кожата пот позволява да отдаваме по-голямо количество топлина. Едновременно с нея обаче организмът губи и скъпоценната вода, понякога до 3 литра в денонощие и повече.
Вярно е, че усиленото потоотделяне е мощен компенсаторен механизъм, помагащ да преживеем жегата. Загубата на течности обаче, означава сгъстяване на кръвта. А за предвижването на сгъстената кръв по кръвоносните съдове сърцето трябва да изразходва много повече усилия. С други думи, по време на жегите натоварването на сърцето се увеличава няколко пъти, горещината го принуждава да работи по-бързо, дори и в състояние на пълен покой (пулсът се ускорява до 150 удара в минута, че и повече).
Отчитайки, че натоварването е противопоказно за повечето сърдечно болни, става ясно доколко такова състояние е опасно за тях. Особено ако вземат под внимание неговата продължителност. Това от една страна.
От друга страна сгъстената кръв повишава риска от образуване на тромби дори и при здравите хора, без да става дума за болните с атеросклеротични плаки по стените на кръвоносните съдове или за пациентите, прекарали инфаркт или инсулт.
И още един важен момент, играещ отрицателна роля при усиленото потоотделяне е загубата на витамини и минерали заедно с потта.
Като калцият и магнезият например, които играят огромна роля за нормалната работа на сърцето. Тези елементи отговарят за фазата на отпускане на сърдечния мускул и карат всички негови части да се съкращават синхронно, предупреждавайки в същото време за аритмия.
Жега без сърдечни катаклизми – напълно възможно!
Как да помогнем на сърцето да се справи с жегата! Въпреки че този въпрос е особено актуален за възрастните хора, профилактиката на сърдечно-съдовите проблеми по време на големите горещини не е излишна за никой.
Най-напред трябва да се погрижите за водния баланс. По време на силните горещини трябва да изпивате до 3 литра течности в денонощието. Пациентите със сърдечно-съдови заболявания пък е добре да пият натурални сокове и всякакви други напитки с високо съдържание на витамини, соли и микро- и макроелементи, особено магнезий и калций, съветват лекарите.
През целия ден периодично вземайте прохладен (но не студен!) душ или поне охлаждайте с вода ръцете, врата, гърдите. Такива домашни хидропроцедури не само помагат за възстановяване на топлинния обмен, но и освежават цялото тяло, тонизират кожата и предизвикват ободряващ ефект върху цялата защитна система на човека, включително и при засилване на приспособителните възможности към високите температури навън.
Коментари