Хората със здрави сърдечно-съдови системи имат по-малък риск от развитие на диабет тип 2, според проучване, публикувано в European Journal of Preventive Cardiology. Здравето на сърцето е важно, независимо от генетичния произход. Благоприятното сърдечно-съдово здраве зависи както от здравословно телесно тегло, нормалното кръвно налягане и холестерол, спиране на тютюнопушенето, както и от балансираната диета и физическа активност.
Докато генетиката допринася за развитието на диабет тип 2, резултатите показват, че поддържането на здравословен начин на живот може сериозно да повлияе на рисковете, казва авторът на изследването д -р Фариба Ахмадизар от Университетския медицински център „Еразъм“, Холандия.
Изследването включва 6000 души, които първоначално не са имали диабет тип 2. Участниците получили сърдечно-съдов здравен рейтинг от 0 до 12. След това били категоризирани в три категории сърдечно-съдови заболявания според оценките: лоши (0-5), умерени (6-7) и идеални (8-12). За да се оцени генетичната им предразположеност към диабет тип 2, изследователите са използвали 403 независими генетични варианта, свързани с болестта.
Като взели предвид само здравето на сърдечно-съдовата система, учените установили, че рискът от диабет тип 2 през целия живот е по-нисък при хората с по-добро сърдечно здраве. Например, на 55-годишна възраст участниците с идеално сърдечно-съдово здраве са имали 22,6% риск от развитие на диабет, докато тези със средно и лошо здраве са били съответно с 28,3% и 32,6%.
Коментари