Учени от университета в Единбург успяха в лабораторни условия да отгледат бъбреци, благодарение на манипулации със стволови клетки. Създанените органи имат дължина пет милиметра – съответстващи на размера на бъбреците при още неродено бебе. Учените се надяват, че бъбреците ще успеят да „порастнат” и да се увеличат след трансплантацията в човешкото тяло.
В процеса на работата изследователите използвали комбинация от стволови клетки от околоплодните води на гризачи и клетки от плода на животните. В паралелна работа с колеги от Мичиганския университет се опитвахме да заставим стволовите клетки да формират сложните структури, подобни на бъбреците, обяснява професор Джейми Дейвис. Експертите в Мичиган вземали ембрионни стволови клетки и ги превръщали в стволови клетки на бъбреци с помощта на химични съединения.
Аналогична техника позволила на учените в Единбург да получат клетки на бъбреци от околоплодни води и плода на животни. Сега те искат да изяснят какви сигнали си разменяли двата типа клетки.
Специалистите планират да проведат аналогичен процес със стволови клетки от околоплодните води на човек. Следващият етап е трансплантацията на бъбреците в тялото.
Американски учени вече демонстрираха неотдавна как на възрастно животно може да се присадят недоразвити бъбреци без особени последствия.