Диабет първи тип се появява заради екологични фактори и епигенетични промени, а не заради наследственост. В това са убедени британски учени от Кеймбриджкия университет, според които описанието на факторите обяснява защо в последно време се наблюдава ръст на броя диабетици в света.
На експертите е известно, че много от хората с неотдавна диагностициран диабет, живеят в екологично неблагоприятни условия. А подобна среда се отразява зле на генома в цяло и на отделните гени в частност. Учените провели ДНК анализ на няколко десетки еднояйчни близнаци, сред които единият страдал от диабет 1 тип, а другият бил здрав.
Особено внимание учените отделили на структурата на гените, свързани с работата на имунната система. Оказало се, че нямало изменения вътре в самата ДНК. Но във външните структури ставали изменения и много гени променяли своята активност.
Всичко това говори за значимостта на влиянието на външните фактори и обяснява защо при родители-диабетици се раждат здрави деца. Става така, че влиянието отвън променя работата на гените и заставя имунитета да атакува клетките на задстомашната жлеза, обясняват британските учени.
Коментари