Стресът може да доведе до психични проблеми като депресия или посттравматично стресово разстройство, доказаха американски учени от Медицинския колеж на Джорджия към университета в Аугуста. Оказало се, че това се дължи на промени в група неврони, сочат резултатите, описани в списание Molecular Psychiatry.
Проучването се фокусира върху хипоталамуса, частта от мозъка, отговорна за освобождаването на хормони и регулирането на глада, жаждата, настроението, сексуалното влечение и съня. Има неврони, наречени проопиомеланокортин.
Авторите се интересували от поведението на тези клетки в животински модел в отговор на десетдневен хроничен и непредсказуем стрес (в експеримента това включва задържане, мокри легла, наклонени клетки и социална изолация).
Оказало се, че стресът повишава спонтанното активиране на тези неврони при мъжки и женски мишки. Това причинявало анхедония и депресия при тестовите субекти. В същото време, по време на потискането на невронното възбуждане, поведенческите отклонения намалявали.
Потенциално този процес може да бъде повлиян чрез насочване към калиеви канали, което се планира да бъде изследвано в нови проучвания.
Коментари