Продължителното въздействие на стреса може да доведе до свиване на мозъка и дори да провокира слабоумие, установиха американски специалисти.
Причината е, че химическите съединения, освобождавани в организма вследствие стреса са токсични за мозъчните тъкани.
В списъка на опасните за мозъка стресови фактори учените включват стреса, който изпитваме, когато продължаваме да живеем в семейството заедно с нелюбим човек, постревматичните ситуации и неперспективната работа. Тъкмо тези обстоятелства са в състояние да доведат до изработването на кортикостероиди, убиващи мозъчните клетки в случаите, когато концентрацията остава дълго време на високо ниво.
Кортикостероидите помагат на организма в критични ситуации, потискайки имунната система и повишавайки концентрацията на захар в кръвотока. Особено подложен на въздействието на кортикостероидите е хипокампа – тази част от мозъка, свързана с формирането на спомените. Оттук и опасенията на изследователите относно възможното развитие на деменции.
Откритието на учените било направено, когато група лекари лекували ръководител на компания, намираща се на Уол Стрийт, след травматичен стрес, предизвикан от терористичната атака на 11 септември. Сканирането на мозъка показало, че хипокампа на ръководителя се е смалил до размер, характерен за възрастните хора, страдащи от деменция, разказва професорът по психиатрия Бирам Карасу от Медицинския колеж Алберт Айнщайн.
А изследване на Медицинския център за ветерани в Сан Франциско изяснило, че ветераните с посттравматичен стрес страдат още от голямо съкращение на обема на мозъка.
Миналогодишно изследване пък разкрило, че стресът, преживян в средата на живота повишава почти два пъти риска от развитие на деменции.
Стресът и слабоумието са свързани
Добави коментар
‹
›
Коментари