Тя повишава нивото на добрия холестерол в кръвта и съвсем не е така полезна. Освен това на някои хора средиземноморската диета може да докара и инфаркт, твърдят американски учени.
Дълго време се смяташе, че диетата, основана на зехтин, риба и зеленчуци, е полезна особено за хората със сърдечно-съдови проблеми, тъй като понижава нивото на лошия холестерол в кръвта. Изследванията обаче показали, че за някои от хората с такива проблеми тази диета може да бъде дори опасна, когато става с приема на лекарства, които повишават нивото на липопротеините с висока плътност (HDL).
Прието е да се смята, че HDL защитават сърцето и кръвоносните съдове, но както изяснихме, за някои групи пациенти това не е така, коментира проф. Джеймс Корсети от Рочестерския университет в Ню Йорк.
В изследванията участвали 767 пациенти, 20% от които били с висок риск от повторен сърдечен пристъп и същевременно с повишено ниво на HDL и белтък CRP в кръвта.
Негативното влияние на HDL учените свързват с генетичната предразположеност – в генома на пациентите от рисковата група били открити гени, отговарящи за превръщането на добрия холестерол в лош. Съответно калкото повече са HDL в кръвта им, толкова по-висок е рискът от сърдечно-съдови заболявания. Изследователите препоръчват в бъдеще, преди да се предписват диети и лекарства, на сърдечно болните да се правят и генетични текстове.
Средиземноморската диета води до инфаркт?
Добави коментар
‹
›
Коментари