Успехът при зачеване зависи от способността на сперматозоидите да се движат стабилно в правилната посока, без да забавят или да се отклонят от маршрута, казват германски изследователи от Института за молекулярна генетика Макс Планк, чиято статия е публикувана в списанието PLOS Genetics.
Учените изучавали биологичните механизми, които мъжките зародишни клетки използват, за да се изпреварват един друг по време на своето придвижване по женския генитален тракт. По време на експерименти с мъжки мишки учените установили, че съревнованието между сперматозоидите се извършва в първоначално неравностойни условия - някои полови клетки от самото начало на състезанието имат генетични предимства, които им дават „суперсили“.
На първо място, говорим за протеина RAC1, който играе ключова роля за поддържането на стабилното насочено движение на сперматозоидите по гениталния тракт към яйцеклетката. В същото време успехът на всяка отделна сперма зависи от оптималното ниво на RAC1 - както намалената, така и твърде високата активност на този протеин води до факта, че мъжката зародишна клетка губи способността си да се придвижва към яйцеклетката, обясняват учените.
Но не е само това. Както първоначално установили изследователите, успехът на сперматозоидите зависи от наличието на определен сегмент от ДНК в неговата 17-та хромозома. Учените са нарекли този генетичен фактор „t-хаплотип“.
Експериментите показват, че сперматозоидите с t-хаплотип винаги са значително по-напред от генетично „нормалните“ си конкуренти, което означава, че с голяма степен на вероятност именно те оплождат яйцеклетката, обясняват те.
Всичко обаче не е толкова просто - оказало се, че дори на ранен етап от сперматогенезата, клетките-предшественици на сперматозоиди, съдържащи t-хаплотипа, „отравят“ всички свои бъдещи конкуренти, деактивирайки протеина RAC1, тоест лишавайки ги от способността на правилен ход. Но в същото време t-сперматозоидите произвеждат антидотен протеин, който ги предпазва от последиците от „отравяния“. Представете си маратон, в който всички участници пият отровна вода, но някои от бегачите получават противоотрова, обясни един от авторите на изследването, Бернхард Херман.
Както изследователите предполагат, подобен състезателен механизъм може да действа сред мъжките зародишни клетки и нарушаването на активността на протеина RAC1 може да е в основата на някои форми на мъжкото безплодие. Нашите данни потвърждават факта, че сперматозоидите са абсолютно безмилостни съперници, коментира Херман.
Коментари