За много хора хлябът е една от основните храни. Но има и такива – най-вече сред младите, за които хлябът води до пълнеене и разваля фигурата. Скритата истина е, че пълният отказ от хляба ни лишава от много ценни ползи за организма. Кои са те?
Целулоза. Различните печени продукти съдържат различни количества фибри, обикновено най-малко 1 g на порция. Това осигурява ситост и контролира нивата на захарта. Неразтворимите фибри в хляба са много полезни.
Пребиотици. Фибрите имат и друго полезно свойство – действат като пребиотик. В тялото си имаме полезни бактерии, на които пребиотиците помагат да поддържат здравословен баланс в червата, тоест просто ги хранят.
Протеин. Трябва да сте сигурни, че имате достатъчно протеин в диетата си. В хляба го няма много, но пък той съдържа малко мазнини. Протеинът намалява апетита, увеличава мускулната маса и поддържа здрави кости.
Микроелементи. Желязото в хляба помага за производството на определени хормони и оксигенира мускулите, тиаминът превръща хранителните вещества в енергия, рибофлавинът помага за функцията на клетките и производството на енергия, ниацинът осигурява енергия от храната, а калцият укрепва костите и зъбите.
Фолиева киселина. Фолиевата киселина понякога се добавя и към хляба. Тя насърчава клетъчното делене, помага за узряването на червените кръвни клетки, стимулира други метаболитни процеси и произвежда възстановяване и синтез на ДНК.
Енергия за тялото. Не всички въглехидрати са лоши. Те включват три компонента – нишесте, фибри и захар, разделени на прости и сложни. Нишестето и фибрите са сложни въглехидрати, които ни осигуряват енергия.
Мазнини. Хлябът обикновено не съдържа транс и наситени мазнини, които се считат за нездравословни. Яденето на мазнини повишава нивата на холестерола, което означава риск от сърдечно-съдови заболявания.
Коментари