Всички знаем – мъжете много по-трудно прекрачват прага на лекарския кабинет. Дотолкова не им се иска да чуят диагнозата на специалиста, че предпочитат да се предоверят на рекламите. И започват самолечение.
От друга страна болките под корема и перинеума, нарушенията в уринирането и половите функции са толкова разпространени оплаквания сред възрастните мъже, че ние често ги приемаме за признак на естествения процес на стареене.
Зад тези симптоми обаче се крият три от най-разпространените заболявания на простатната жлеза: хроничен простатит, доброкачествена хиперплазия на простатата и рак на простатата.
Данни от различни изследвания сочат, че между 40 и 70% от мъжете в трудоспособна възраст страдат от хроничен простатит. И ако от доброкачествена хиперплазия на простатата боледуват само половината мъже над 50, то това заболяване вече се среща при 90% от събратята им на 80 години.
Според данни от най-авторитетния днес справочник за практикуващи лекари „Клинични препоръки, основани на доказателствената медицина” при 30% от мъжете над 50 години на патологоанатомични аутопсии откриват безсимптомен рак на простатната жлеза, което извежда ракът на простатата на първо място сред злокачествените образувание при мъжете.
Независимо от сходството на симптомите, тези заболявания имат различна причина, различни прогнози за качество и продължителност на живота и най-главното, различават се в подходите за лечение.
Така например ефективният при хроничния простатит масаж на простатата може да влоши положението на болния с хиперплазия и да стане фатален за болния от рак на простатата; приемането на алфа блокатори при болния от рак на простатата води до подобрение на самочувствието на фона на драматичното развитие на заболяването.
Съвременните методи на терапия позволяват да се постигне оптимален ефект във всеки конкретен случай. Основният проблем е в несвоевременната диагностика и съответно в забавянето на лечението.
От своя страна постоянните реклами, обещаващи излекуването на всички заболявания на простатната жлеза водят до там, че мъжете, страдащи от едни или други симптоми започват самолечение.
Най-често такова лечение е неоправдано скъпо, слабо ефективно и води до прогресиране на основното заболяване.
Високото разпространение на заболяванията на простатната жлеза диктува необходимостта от профилактични прегледи, чиято цел е възможно най-рано да установят заболяването, за да започне своевременното му лечение.
Редовният профилактичен преглед при уролог позволява своевременно да се установи заболяването и да се избере оптималното лечение.
В повечето развити страни редовното посещение при уролог е елемент от общата култура. В тези страни смъртността от заболявания на простатната жлеза е занижена значително.
Мъжете над 40 години, дори при липса на оплаквания трябва поне веднъж на две години да посещават уролог. В случай, че се установи едно или друго заболяване, датата на следващата визита се определя от уролога.
Стандартният профилактичен преглед отнема не повече от час.