Последните изследвания сочат, че скандинавците живеят по-дълго от останалите хора по света. Средната продължителност на живота при жените е 83, а при мъжете – 79 години. Случайно ли е това? Учените твърдят, че тайната е в храната, която приемат северните народи. Според тях скандинавската диета е далеч по-добра от прочутата средиземноморска. И като прибавим факта, че в страните от скандинавието много по-рядко се срещат пълни хора, отколкото сред южноевропейците, няма как да не се съгласим с казаното.
Шведите имат най-ниския процент на наднормено тегло – 10%, а англичаните – 25%, сочи авторитетният “Ин дипендънт”. Обяснението е в натуралната храна – при тях няма фаст фуд, няма консерванти. Има само голямо разнообразие от здравословни храни, смятат британците.
Скандинавската диета обаче не е само в полезната храна с високо съдържание на белтъчини. Тя е и в активния начин на живот, съпроводен с много движение.
Културата на хранене при северните народи се е изграждала векове. Исторически данни сочат, че викингите и другите древни племена от Севера са ядели малко месо, предимно дивечово и риба. И много диви плодове и зеленчуци, характерни за севера.
Представете си шведска маса с подредени на нея лакомства от предястията до десерта. Бихте ли се въздържали? А ако така изглежда трапезата и сутрин, и на обяд, и вечерта?
Традиционния начин на хранене при шведите е такъв открай време, те слагат всичко на масата и човек избира това, което му се яде. Без да преяжда.
На шведстките маси храната се редува така:
Първо са рибите - херинга, сьомга и всякакви други морски дарове от северните води – сурови, варени или задушени, но задължително без консерванти! Следват ястия с месо, като особено място се отделя на дивечовото. После са салатите – акцентът е в зелето и в гарнитурите с картофи, на които скандинавците особено наблягат. След тях са горещите супи, които са толкова гъсти, че приличат по-скоро на яхния. За десерт шведите приготвят предимно палачинки или леки торти с боровинки. На масата задължително има и от прочутите датски бисквити.
Напитките, които шведите използват всдекидневно са “водата на живота” (аква вит) – популярна от древни времена. Прави се от картофи, двойно дистилирани, като при втората дистилация се прибавят семена от анасон, кардамон, лимонови корички или кимион. Другото им любимо традиционно питие е картофената водка.
Особено място в кухнята на скандинавците заема млякото - краве или козе. А също мляко от кошута, но то се пие не като прясно мляко, а когато е леко вкиснато.
И – внимание! Французите съвсем не са единствените кулинари, фетишизиращи сиренето! В скандинавската кухня сирене се яде с всяко хранене – на закуска, на обяд и вечеря. Най-предпочитано е синьото датско сирене.
Скандинавците имат над 30 вида хляб. Той е от ръж. Половината от видовете се замесват с мая, другата – не. Хлябът се пече в домашни условия и се яде веднага.
Скандинавската храна е преди всичко много проста и има няколко главни съставки – в нея основното са заленчуци и пюрета, а месото и рибата са за овкусяване – порцията риба е не по-голяма от 100 г.!
От подправките много обичат копъра, наричат го “чесъна на севера”. Използват също и много чубрица, защото е лесна за отглеждане в тези ширини.
За заподноевропейците е по-нормално да се придържат към скандинавската диета, защото е лесна за изпълнение. Традиционната кухня по средиземноморието е свързана с бита на хората и съставките й невенаги се намират в Централна европа. Докато скандинавците са основните вносители на риба и рибни продукти за Стария континент и всичко, което имат в кухнята си, е добре познато на европейците.
Скандинавската диета е богата на протеин, Омега 3 мазнини и антиоксиданти, които се съдържат основно в рибата.
Проучване на Осло юнивърсити сочи, че зеленчуците от севера, като брюкселското зеле например, съдържат най-много антиоксиданти и витамин К, в сравнение с всички останали зеленчуци. А в рапичното масло, което се използва вместо зехтин, се съдържат повече Омега 3 мазнини и витамин Е от маслиновото олио.
Боровинките тук наричат “колд плодове”, защото растат на студено и лесно се отглеждат. От боровинки се правят компоти, сладка, прибавят ги към различни сладкиши. Няма семейсто, в чиято кухня да липсва този плод! Сутрин на масата има непременно овесени ядки и компот от боровинки!
Шведски тайни за отслабване
- Яжте червено месо само от диви животни. То е богато на желязо и осигурява енергия за продължително време. Това месо не е тлъсто, защото дивите животни се движат непрекъснато.
- Сменете пилешкото с риба. Бялата риба има ниско съдържание на мазнини и подържа енергията ви за сметка на витамините и минералите. А тлъстите риби пък са богати на полезните за сърцето Омега 3 мазнини, които също помагат за намаляване на теглото.
- Заместете зехтина и олиото с рапично масло, което е по-богато на Омега 3 мазнини от зехтина.
- Яжте ръжен хляб, който не предизвиква рязко повишаване на кръвната захар.
- Боровинките и ягодите трябва да станат част от всекидневното ви меню. Изследвания сочат, че горските ягоди са богати на витамини и антиоксиданти, които предпазват от редица болести и от преждевременно стареене.
- Всеки ден яжте зеле – брюкселско, броколи или обикновено – всички те съдържат важни витамини от група В.
- Яжте малко, но често. Обилната храна може да забави обмяната ва веществата, а при честото и по малко хранене калориите се изгарят по-ефективно и няма опасност те да се съхранят във вид на мастни натрупвания.
Според последните изследвания с риба и ръжен хляб може да стопите килограми и да подържате идеално тегло.
Коментари