Кръвните съсиреци на грешните места могат да блокират притока на кръв към мозъка и сърцето, причинявайки животозастрашаващи състояния.

Вижте дали сте от типа хора с повишен риск от образуване на кръвни съсиреци.

Наднормено тегло. При малко наднормено тегло вероятността от образуване на кръвен съсирек не е много висока, но когато излишната телесна маса се увеличава, тя става все по-значима. Затлъстелите хора могат да получат венозна тромбоемболия, при която във вените се образуват кръвни съсиреци и се движат през кръвния поток.

Пушачи. Веществата в тютюневия дим могат да увредят лигавицата на кръвоносните съдове, увеличавайки риска от фрагменти, които се слепват.

Бременни жени. Една от причините, поради която бременните са склонни към образуване на кръвни съсиреци, са хормоните (особено естрогенът), които циркулират в кръвта. Другото е растежът на плода, който може да окаже натиск върху кръвоносните съдове в корема и таза, да блокира притока на кръв и да причини образуването на съсиреци.

Прием на естрогенни лекарства. Приемът на противозачатъчни хапчета или хормонозаместителна терапия може да увеличи шанса за образуване на кръвен съсирек от три до четири пъти. Предупредителен знак за проверка за съсиреци е появата на симптоми като подути крака, задух или болка в гърдите.

Хора с хронични заболявания. Според медицинските данни кръвните съсиреци най-често се появяват при наличието на заболявания като диабет, ХИВ, възпалителни заболявания на червата (болест на Crohn, колит), някои видове рак (мозък, яйчници, панкреас, дебело черво, стомах, бели дробове, бъбреци).

Продължително обездвижване. Около половината от случаите на дълбока венозна тромбоза се наблюдават при пациенти, които са били в болнично легло в продължение на няколко дни или седмици след операция или заболяване. Но учените предупреждават, че практически всяка неподвижност на тялото в продължение на няколко часа увеличава риска от образуване на кръвни съсиреци. Ако се налага да седите в кола, автобус или самолет в продължение на четири или повече часа, това е доста често срещана ситуация, при която се появяват кръвни съсиреци, особено ако човек не пие достатъчно вода.

Наследствена обремененост. Друг тип хора, които най-често развиват кръвни съсиреци, са тези с наследствена патология. Някои наследствени заболявания правят кръвта по-плътна и склонна към сгъстяване и съсирване.