Коронавирусът, който причинява синдром на остра диария при свинете (SADS-CoV), се появи за първи път през 2016 г., заразявайки свине в Китай. Смята се, че този силно патогенен щам на коронавирус се е предавал на свинете от прилепи. При свинете вирусът причинява тежка диария и е фатален за младите животни. SADS-CoV принадлежи към същото семейство коронавируси като SARS-CoV-2, което е причинило пандемията на COVID-19 и е „скочило“ върху хората от прилепи.
За да разследват дали вирусът SADS-CoV може потенциално да се предаде от прасета на хора, американски изследователи от Държавния университет в Северна Каролина, чиято статия е публикувана в списание PNAS, провели поредица от лабораторни експерименти, заразяващи различни видове човешки клетки със синтетична форма на свински коронавирус.
Оказало се, че SADS-CoV ефективно се размножава в клетките на черния дроб, белите дробове и червата. Освен това свинският коронавирус е особено успешен при засягане на чревни клетки, за разлика от SARS-CoV-2, който атакува клетките на дихателните пътища.
Въз основа на получените резултати учените предполагат, че SADS-CoV има всяка възможност да се превърне в човешки вирус, предаващ се от прилепите на прасетата и от тях на хората. Тестването на антивирусното лекарство ремдезивир, което в момента се използва за лечение на COVID-19, показа, че то е в състояние активно да потиска размножаването на SADS-CoV. Тези обещаващи резултати предполагат, че ремдезивир може да бъде използван, ако свинският коронавирус действително се предава на хората, казват изследователите.
Коментари