Коронавирусът ще продължи да мутира, причинявайки нови скокове, обаче следващите мутации ще доведат до лек ход на заболяването, прогнозират експерти на Световната здравна организация.
Мутациите в коронавируса ще накарат това заболяване да стане подобно на грипа или настинката по отношение на тежестта на протичането при хората. Би било грешка да отхвърлим грипа като тривиално заболяване, тъй като той отнема приблизително 600 000 живота всяка година. Освен това грипът е опасен не само за възрастните хора, но и за децата, което не може да се каже за COVID-19, който до последно щадеше децата. Учените смятат, че по-нататъшната еволюция на коронавируса ще бъде насочена към повишаване на неговата ефективност и същевременно намаляване на тежестта на симптомите.
Генералният директор на Световната здравна организация Тедрос Гебрейесус смята, че подобно развитие е най-вероятно. Това ще бъде свързано с еволюционните мутации на коронавируса и с факта, че значителна част от населението на света просто развива имунитет към него. Мащабната смъртност през първите две години на пандемията беше провокирана именно от факта, че болестта е напълно нова за човешкия организъм. Сега много жители на нашата планета вече имат имунна памет за коронавируса - те са били болни или са били ваксинирани.
Гебрейесус е убеден, че тежестта на симптомите на коронавирус ще намалее, но не може да се изключи, че COVID-19 ще се окаже последната пандемия в човешката история. Според официални оценки коронавирусът е убил повече от 6 милиона души, но експертите смятат, че истинският брой на смъртните случаи се приближава до 20 милиона, тъй като официалните данни са подценени поне три пъти. Необходимо е да се ръководите не от данни от смъртни актове, където коронавирусът е посочен като причина, а от статистика за свръхсмъртността.
Коментари