Нова терапия за синдром на сухото око е описана в списание Ophthalmology. Тя е разработена от руски специалисти от шест изследователски института и клиники в Москва, Санкт Петербург, Краснодар, Омск и Самара. Руските учени предлагат да се използва екстрактът от плодове Macyu (Aristotelia chilensis) или така наречената чилийска винена боровинка.
Синдромът на сухото око е хронично заболяване на повърхността на окото, свързано с аномалии в състава на слъзната течност или в нейното количество. Има много причини за развитието на този синдром. Сред тях са, намаляване на производството на слъзна течност поради стареене, менопауза, прием на лекарства (хормонални, антихистамини, антидепресанти), развитие на автоимунни заболявания.
Синдромът е свързан и със замърсяване на въздуха, носене на контактни лещи, използване на грим, капки за очи с консерванти, инфекции, алергии, очни операции, дерматологични заболявания, засягащи клепачите. Продължителният престой пред монитора на компютъра, мобилните устройства, вятърът, климатикът, високият сух въздух и липсата на сън влияят негативно.
Обикновено синдромът се лекува с помощта на заместителна терапия с изкуствени сълзи. Но това е само временно решение на проблема. Основната цел е да се увеличи производството на слъзна течност при пациента. Руските експерти предлагат това да се направи с намаляване на показателите на оксидативен стрес в клетките на слъзните жлези, който често стои зад патологичния процес.
Експериментите показали, че лекарство, основаващо се на антиоксидантен екстракт от плодове на Macyu (Aristotelia chilensis), дава максимална ефективност на 30-ия ден от терапията.
Коментари