Честата консумация на растителни и ферментирали храни е свързана с дълголетие, пише Daily Mail, позовавайки се на изследване на Дан Бютнер, автор на книги за феномена на дълголетието.

Изучавайки „сините зони“ (така наречените региони, в които много често се срещат дълголетници), изследователят стига до извода, че диетата на хората, склонни към дълголетие, се различава в някои отношения.
Те консумират умерено животински протеин и са много активни в бобовите растения и зеленчуците. Бютнер пояснява, че фибрите от боб, леща и грах са несмилаеми диетични фибри, които имат благоприятен ефект върху състоянието на чревната микрофлора - това е важно условие за удължаване на живота.
Друг важен принцип на правилното хранене за дълъг живот е разнообразието. Яденето на разнообразни храни означава, че е по-вероятно човек да получи всички витамини, минерали и хранителни вещества, от които се нуждае, казва той за Daily Mail.
Диетата трябва да се редува между ферментирали и пресни растителни храни - благодарение на това редуване се подобрява защитата на организма срещу диабет и сърдечни заболявания. Например в Япония столетниците ядат голямо разнообразие от мариновани и ферментирали храни, приготвени от гъби, краставици и лук, а столетниците в средиземноморските страни ядат много различни сирена и кисели млека, които също са ферментирали продукти.