В природата няма фактори, които да провокират появата на рак, смятат британските изследователи. Той е болест, създадена от човека и предизвикана от излишествата в съвременния живот, доказали учени от университета в Манчестър.
Оказва се, че навремето туморните образувания са били почти непозната болест - появявали са се съвсем рядко. Едва с настъпването на индустриалната революция, когато замърсяването на въздуха и неправилното хранене стават нещо нормално за хората, ракът се намества в живота ни стабилно.
За тези изводи помогнали и изследвания на мумии, вкаменелости и текстове от древната медицинска литература, където британски учени „срещнали” едва пет тумора, и то доброкачествени.
Експертите изследвали близо 1000 мумии от Древен Египет и Южна Америка и открили само един сериозен случай, напомнящ на смъртоносното заболяване.
Данни за рак при изследваните вкаменелости изобщо не били открити. Оскъдната информация се свързвала с десетина неясни белези при животински вкаменелости и скелети на неандерталци. За сметка на това пък били открити доказателства за други съвременни болести, като варикоза и артрит, които са заболявания на възрастта. Това отхвърлило твърдението, че прапрадедите ни не са живеели достатъчно дълго, за да заболеят от рак.
Мумифицираните тела, подложени на изследване били и на богати, и на бедни до 50 годишна възраст. Това помогнало на учените да установят, че средната продължителност на живота тогава била между 25 и 50 години и зависела от произхода и начина на живот на хората.
От проучването на древноегипетски текстове се изяснило и друго, че малкото случаи на рак били по-скоро следствие на проказа или пък на варикозни вени. Била поставена само една категорична диагноза за заболяването - на мумия на човек, живял около 200 г. пр.н.е.
Учените не приемат възможността туморите в мумиите да са се "разпаднали" с времето, тъй като клетките на болеста са много по-устойчиви от обикновените тъкани.
Описанията на ракови заболявания започват едва от XVIII век. В тях се обяснява, че ракът на тестисите се среща предимно при коминочистачите и се е появил през 1775 г., от рак на носа страдат смъркащите емфие – описанията са от 1761 г., а болестта на Хочкин (злокачествен лимфом) е описана през 1832 г.
По-пълното разкриване на източниците на заболяванията ще помогне да се справим с епидемията от рак, която в наши дни се разширява все повече, уверяват учените.
Според специалистите здравословната диета, редовните физически упражнения и поддържането на килограмите могат да предотвратят до 1/3 от най-разпространените форми на рака.
Ракът е болест, създадена от самият човек
Добави коментар
![Мумия Мумия](/language/bg/uploads/img_big/articles__0/article__28e1f6cd592f1561705e9140352f868d.jpg)
![Мумия Мумия](/language/bg/uploads/img_thumb/articles__0/article__28e1f6cd592f1561705e9140352f868d.jpg)
‹
›
Коментари