Сърдечно-съдови заболявания, включително коронарна болест на сърцето, мозъчно-съдова болест и други състояния, отнемат около 17,9 милиона живота годишно. Най-важните рискови фактори за сърдечните заболявания са нездравословното хранене, физическата активност и вредната употреба на алкохол. Ново проучване на Оксфордстия университет, разглеждащо връзката между наситените мазнини и сърдечните заболявания, установи кой източник на храна може да бъде най-вреден.

Открихме, че наситените мазнини от месото могат да бъдат свързани с по-висок риск от други източници на храна - отчасти защото тези, които ядат големи количества месо, също имат по-висок индекс на телесна маса от потребителите с ниски показатели, казва авторът на изследването д-р Ребека Кели от катедрата по обществено здраве на Университета.

За проучването изследователите са използвали данни от 114 285 души без анамнеза за сърдечно-съдови заболявания в началото на анализа.

Участниците били подложени на диетични оценки, за да определят общото количество наситени мазнини от различни храни. Те са били проследявани в продължение на 8,5 години, като са използвали информация от болнични дневници и записи за смърт, за да установят инцидента.

През този период изследователите съобщават за общо 4 365 случая на сърдечно-съдови заболявания, 3 394 случая на сърдечни заболявания и 1041 случая на инсулт.

Резултатите не показвали ясна връзка между общите наситени мазнини и сърдечно-съдовите заболявания. Изследователите обаче отбелязват, консумирането на наситени мазнини от месо, което е с пет процента по-високо от общата енергия, е свързано с повишен риск от сърдечно-съдови заболявания и сърдечни заболявания съответно с 19 и 21 процента. Тези връзки не остават значими след коригиране на ИТМ (индекс на телесната маса), допълват те.

Нашите резултати показват, че разликите в ИТМ могат да бъдат отговорни отчасти за връзката между сърдечните заболявания и наситените мазнини от месото, пояснява д-р Кели.