Близо 190 делегати се срещнаха по време на Първата национална конференция по Вертебрология (раздел от медицината, който се занимава с гръбначните заболявания), която се проведе в Павел Баня.
Мултидисциплинарният профил на конференцията даде възможност за среща и обмяна на опит на специалисти в сферата на ортопедията, неврохирургията, неврологията, спиналната хирургия, ревматологията, физикалната и рехабилитационна медицина, кинезитерапията, рехабилитацията, образната диагностика и други, които имат пряко отношение към лечението на заболяванията на гръбначния стълб.
Бяха представени близо 40 доклада, презентации и електронни постери, които предизвикаха огромен интерес, провокираха дискусии и позволиха на специалистите да обменят идеи, становища и опит.
На специално организирана експозиционна площ бяха позиционирани фармацевтични и технологични компании, които представиха свои продукти, услуги и всички иновации в сферата, свързана с грижите и възстановяването на пациентите.
Председателят на Организационния комитет д-р Йордан Гечев, който бе и домакин на научната среща, сподели с аудиторията, че идеята за този престижен форум не се е зародила спонтанно. Тя е обсъждана през годините и се финализира не случайно в настоящия момент, защото той съвпада с честването на 90-годишнината от рождението на проф. Георги Гечев, поставил началото на научното балнеолечение в Павел Баня.
Към гръбначния стълб трябва да се подхожда като към единен, цялостен, неделим орган, единна колона в човешкото тяло, слoжна, основна, носеща, съвършенна конструкция, на която се дължи изправения стоеж и вървеж на човека. Изучаването на гръбначният стълб, трябва да започва с неговата: ембрио и филогенеза, сравнително анатомичното му развитие, анатомия, физиология и биомеханика, вродени аномалии, образни и физикални методи на изследване и чак след това да се прилагат специфичните за всяка специалност методи за лечение.
По време на официалната част на гала вечерта бяха връчени годишните награди на Асоциацията по физикална медицина и рехабилитация за изключителен принос за развитието на физикалната и рехабилитационна медицина в България. Специалните призове получиха д-р Латинка Цветанова и доц. д-р Живко Колев, дм., а д-р Йордан Гечев бе удостоен с приз в категорията „Изключителен принос за развитието на вертебрологията в България“.
Д-р Гечев обеща: „Догодина по същото време!“
Коментари