Създадоха я американски учени от университета в Пенсилвания. Уникалната ваксина е от клетки на пациента и е в състояние да се справи с рака на гърдата, уверяват експертите.
Тестовете показали, че 85% от жените с инвазивен дуктален карцином, който възниква от клетките на млечните канали, били защитени от болести в продължение на четири години след поставяне на ваксината.
Ваксината била изпробвана върху 27 пациенти, от които учените взели бели кръвни клетки. Клетките били обработени в лабораторни условия, за да може впоследствие имунната система да разпознае раковите клетки като патоген и да ги активира.
На всяка от жените била поставена четири седмична инжекция с персонално изработена ваксина. А след две седмици направили операция, за да отстранят остатъка от тумора. След това учените сравнили образците от тъканите, взети преди ваксинацията и след нея. Изводът бил категоричен: при 20% от пациентките нямало и следа от рак, тоест имунната система се справила с рака сама.
При останалите ваксината позволила да се спасят от увреждащите организма протеини HER2/neu или да намалят тяхната концентрация с 20%.
Предстои втора част на изпитанията, уточняват изследователите. Но дори и сега може да се каже, че ваксинацията по всяка вероятност ще се окаже по-ефективна при ранния локализиран стадий на рака, уверяват те.
Въздействието върху HER2/neu агента, необходим за оцеляването на рака, прави възможно избавянето от болестта за няколко години.
Учените подчертават и липсата на сериозни странични ефекти.
Първата ваксина срещу рак на гърдата е факт
Добави коментар
‹
›
Коментари