Синдромът на разбитото сърце се причинява от стресови ситуации и силни емоции или сериозно физическо заболяване или операция.

Чувствате ли болка в гърдите след разгорещен спор или силен емоционален сътресение? Такъв признак може да се прояви като синдром на разбито сърце или такацубо кардиомиопатия - състояние, което се проявява предимно при жени поради дисбаланс на хормоните.

Разбитото сърце е реално състояние, което имитира инфаркт поради действието на внезапни стресови фактори, информира Times of India за това.

За разлика от сърдечния удар, синдромът на разбитото сърце възниква, когато внезапен стрес, независимо дали е физически или емоционален, кара сърдечния мускул да отслабне бързо, казват лекарите. В допълнение към кардиомиопатията на такоцубо, този синдром е известен също като синдром на апикален балон, синдром на Gebrochen-Hertz или стресова кардиомиопатия.

По-голямата част от жертвите на синдрома на разбитото сърце са жени, което представлява около 88 процента от докладваните случаи. Най-често аномалия възниква във връзка с настъпването на менопаузата и намаляването на нивото на хормона естроген, който предпазва сърцето от вредното въздействие на стреса при жените. Тъй като нивата на естроген намаляват с възрастта, жените стават по-податливи на ефектите от стресови събития. Такива събития могат да включват внезапно сериозно заболяване, операция, смърт на любим човек или друга загуба. Има и случаи, когато синдромът на разбитото сърце е възникнал поради вълнение, свързано с радостни и щастливи събития.

Експертите смятат, че в повечето случаи жертвите не осъзнават, че страдат от това разстройство и въпреки някои симптоми не отиват на лекар. Честите симптоми включват следните заболявания.

Болка в гърдите.

Усещане за недостиг на въздух.

Безумие, припадък.

Аритмия.

Други признаци на остра сърдечна недостатъчност.

Синдромът на разбитото сърце се счита за обратим - изчезва след няколко дни или седмици. Но също така е възможно състоянието да бъде животозастрашаващо.