Случва се дори след сит обяд да ви се иска да похапнете още нещо, като шоколад например. Забранявате си, самовнушавате си, че въобще не сте гладни, и въпреки това посягате съм хладилника и разкъсвате кутията с бонбони, които нападате с такава скорост, като че ли от това зависи животът ви.

Не бързайте да се самообвинявате! Много е възможно проблемът въобще да не е в липсата на достатъчно воля и сили.

Оказва се, че недостигът в организма на определени витамини, минерали или антиоксиданти води до силно желание да изядете дадено блюдо – от стек и пържени картофки до сирене и шоколад.

Въпреки разпространеното мнение, преяждате съвсем не с това, което е необходимо на организма ви. Например дефицитът на калций и магнезий ви кара да тичате не за кисело мляко, а за сладкиши.

Как да се преборим с такива пристъпи на лакомия? Главното е в балансираното хранене, като при необходимост може да приемате и хранителни добавки, особено ако сте вегетарианец или спазвате диета, която изключва определен продукт.

Как недостигът на определени вещества ви кара да преяждате и как да се борим с това? Ето какво обясняват специалистите.

Калций и магнезий

Ниското съдържание на двата елемента в организма често се среща едновременно и води до силна потребност от сладка и солена храна. Известно е, че недостатъкът на магнезий поражда желание да похапнем шоколад. Стресът и употребата на голямо количество сладко водят от своя страна до още по-голямо понижение на калция и магнезия, усилвайки глада и предизвиквайки по-нататъшно емоционално преяждане.

Какво да правим?

Приведете нивото на калция в норма с помощта на млечни продукти, като кисело мляко, айран, сирене.

Яжте сардини и листни зеленчуци. Съдържанието на магнезий пък може да попълните с помощта на ядки, семки, картофи, млечни продукти и броколи. 

Витамини от група В

Този клас витамини е особено важен, защото те помагат на организма да се справя със стреса. Витамините В1 и В5 осигуряват нормалната работа на надбъбречната жлеза, а В6 и В9 участват във формирането на определени невромедиатори, регулиращи настроението и общото самочувствие.

В период на повишен стрес тези витамини се разнасят в организма много бързо и при недостиг често се появяват неприятни признаци като стрес и преяждане.

Сред другите фактори, понижаващи съдържанието на витамин В в организма са кофеинът, алкохолът, рафинираната захар и такива лекарства като оралните контрацептиви и НПВС.

Какво да правим?

Витамините от група В се съдържат в месото, морските продукти и млечните продукти, яйченият жълтък, пилешкото, сьомгата, листните зеленчуци, авокадото, бананите, картофите, йогурта.

Има сред какво да избирате, както става ясно. Старайте се да правите салатите си от споменатите продукти.

Цинк

Дефицит на този минерал има най-много при възрастните хора, както и при тези, които изпитват постоянен стрес, което ще рече почти у всички. Не може да се каже, че цинкът предизвиква глад, обаче ниското му съдържание притъпява вкуса, заради което са ни необходими повече сол и захар, за да почувстваме удовлетворение от храната.

Какво да правим?

Този минерал не може да се открие толкова лесно. В най-големи количества може да го намерите в храната от животински произход, като стридите, раците, черния дроб, тъмното пилешко месо. И в по-малка степен в яйцата, зеления фасул и ядките.

Желязо

Няма нищо странно в това да ви се прияде стек или бургер по време на предменструален синдром. Недостигът на желязо, който особено често се среща у жените пред менопауза, при веганите и вегетарианците, е известен с това, че се съпровожда със силно желание за месо.

Какво да правим?

Може да получите доза желязо от месата, от пилешко и дори от рибата. Организмът трудно може да получи желязо от растителни храни, но може да пробвате сушени плодове, кашу, тиквени семки, леща, както и обогатени на желязо готови закуски и макарони.

За подобрение на усвояването на желязо комбинирайте тези продукти с източници на витамин С, като стек със спанак например.

Омега 3 мастни киселини

Ако ви се  е приискала пица в 11 вечерта, възможно е организмът ви да се нуждае от омега 3 мастни киселини. Недостигът на такива хранителни вещества може да бъде заменен с това, което предизвиква силна жажда за кашкавал и сирене. А това означава, че са ви необходими ейкозапентаенова киселина и докозахексаенова киселина.

Какво да правим?

Богата на тези киселини е мазната риба, като сьомгата, сардините, консервите риба тон. Дори яйцата от фермерски кокошки могат да съдържат до 600  мг мастни киселини в едното, което представлява около една трета от препоръчваната дневна норма.