Голяма международна група учени, ръководена от гръцкия имунолог Евангелос Андреакос от Атинската медицинска академия, набира участници за мащабно проучване, предназначено най-накрая да изясни генетичната основа на явлението, което преследва научната и широката общественост по света оттогава началото на пандемията.
Говорим за огромна разлика в реакцията на организма на различни хора към вируса SARS-CoV-2. Има слой хора, които или изобщо не се заразяват дори при близък, незащитен контакт със заразени хора, или те носят инфекцията без симптоми. А има и хора, които се заразяват много лесно, пренасят болестта много трудно и умират от усложнения.
И ако от началото на пандемията учените са постигнали значителен напредък в разбирането как точно и защо се развива тежката форма на COVID, много малко се знае за произхода на вродената резистентност към инфекция, казват авторите на статията, посветена на планираното проучване, публикувано в списание Nature Immunology.
Повече от 400 души от различни страни по света вече са избрани да участват в проучването и набирането продължава. Тези хора по някакъв начин са избегнали инфекцията, въпреки факта, че се грижели за всички боледуващи членове на семейството им, с които живеят в една къща. Тези хора не ползвали никакви специални предпазни мерки. Всички „резистентни“ участници преминават PCR тестове, потвърждаващи, че не са заразени, въпреки близкия контакт с пациентите, а също така правят кръвен тест за Т-клетъчен имунитет, за да потвърдят, че тялото им не е срещало вируса в миналото.
Нашето изследване е предназначено да разкрие тази интригуваща мистерия - защо всички тези хора не са били заразени, въпреки многократния интензивен контакт с вируса. Предполагаме, че причината се крие в техните гени, обяснява един от авторите, Андрас Н. Спаан от Университета в Утрехт, Холандия, в интервю за IFLScience.
В своята статия изследователите разкриват някои „улики“, които предлагат да бъдат проучени отблизо, като се използва примерът на генетичния материал на участниците в изследването. По-специално, говорим за ACE2 рецепторите, които вирусът използва за навлизане в човешките клетки. Възможно е поради генетични мутации при хора, устойчиви на COVID, активността на гена ACE2 да бъде намалена и на повърхността на техните клетки има по-малко такива „портали“ за вируса, отколкото при други хора.
Учените се надяват, че техните изследвания в крайна сметка ще доведат до разработването на нови лечения за COVID, които радикално ще блокират размножаването на вируса в организма.
Коментари