Хората с нулева кръвна група имат по-малък риск от заразяване с коронавирусна инфекция и са по-малко склонни да се изправят пред тежки усложнения на заболяването. Такива данни бяха получени наведнъж от два екипа учени от Канада и Дания. Резултатите от двете проучвания са публикувани в списанието Blood Advances.

Изследователи от няколко научни и медицински центрове в Дания анализирали данни за над 473 хиляди души в страната, които са били тествани за COVID-19 между 27 февруари и 30 юли 2020 г. Повече от седем хиляди от тях са получили положителен резултат. Учените сравнявли разпределението на кръвните групи сред заразените, тези, които не са се заразили, както и сред над два милиона души в Дания (38% от населението), които не са тествани за COVID-19.

Сред заразените хората с нулева кръвна група се оказаи по-малко от собствениците на останалите три групи, а също и по-малко от хората с нулева група средно в популацията. Това предполага, че тези с нулева кръвна група имат намален относителен риск от заразяване с коронавирусна инфекция в сравнение с останалите от кръвни група A, B или AB, обясниха изследователите.

Авторите на второто проучване, канадските учени от Университета на Британска Колумбия, са анализирали данни за 95 хоспитализирани пациенти с COVID-19, които са били в критично състояние.

Анализът показал, че е най-трудно за пациенти с кръвни групи А и АВ. Те често се нуждаеи от респираторен вентилатор, което показва тежка степен на увреждане на белите дробове и бъбречна диализа, сочеща за тежко увреждане на бъбреците. И като цяло те оставали в реанимацията по-дълго от собствениците на нулева и В кръвна група. Биологичните механизми, залегнали в основата на тези различия, трябва тепърва да бъдат изяснени, пишат изследователите.

В началото на пандемията се появиха предположения, че кръвната група може значително да повлияе на риска от инфекция и резултата от COVID-19. През пролетта на 2020 г. китайски учени, след като анализираха данни за повече от две хиляди пациенти с COVID-19, установиха, че сред най-тежко издържалите и починали от болестта са най-много тези с А кръвна група, а минималният риск от подобно развитие на събитията е при пациентите с нулева кръвна група.

През юни 2020 г. американската биотехнологична компания „23andMe“, специализирана в генетичните тестове, също установи, че хората с нулева кръвна група имат значително намален риск от заразяване с коронавирус при контакт със заразени хора, в сравнение с други групи. Сред тези с положителен тест за COVID-19 има много по-малко хора с нулева кръвна група, отколкото хора с други групи, посочват от компанията.