Лошото производство на антитела след ваксинация може да се дължи на дефицит на хормона лептин. Това се коментира в статия на китайски и австралийски учени в списание Nature Communications.

Учените направили своето откритие още преди началото на пандемията на коронавирус, изучавайки имунния отговор на ваксини срещу грип и хепатит В. Оказало се, че хормонът лептин, който регулира енергийните разходи на организма, също играе ключова роля в имунния отговор на ваксинация.

Лептинът пряко влияе върху развитието и функцията на клетките, които предизвикват производството на антитела към патогени.

При ниска концентрация на лептин както при млади, така и при възрастни хора, отговорът към ваксинацията ще бъде слаб, антителата или няма да се произвеждат изобщо, или ще има твърде малко от тях, за да се предпазят от инфекция, установили учените.

Лептинът се нарича още „хормон на ситостта“, тъй като той сигнализира на мозъка, че достатъчно количество храна е навлязло в тялото. Тъй като лептинът се произвежда от мастната тъкан, когато той е дефицитен поради гладуване или неправилно хранене, нивото на хормона в кръвта намалява, което може да повлияе негативно на ефективността на ваксинациите и способността на организма да се противопоставя на инфекциите.

В този случай могат да бъдат изложени и хората със затлъстяване, които, напротив, имат твърде много лептин в кръвта си, което прави тъканите им нечувствителни към действието му. Това е особено важно да се има предвид в светлината на пандемията и кампанията за масово ваксиниране на населението срещу covid, отбелязват изследователите.