Учените от Европейската лаборатория по молекулярна биология към университета в Севиля – Испания, откриха механизма на нервната система, който заставя главния мозък да забравя информация по време на обучение.
Откритието им, публикувано в списание Nature Communications, показва връзката между формирането на новите спомени и изтриване на старите. Колкото и парадоксално да звучи, но ние достигаме до новото благодарение на това, че забравяме старото, коментират учените.
По време на обучението мозъкът активира невралната верига, насочена към забравяне: този процес е в определена област на хипокампа, която, както е известно, отговаря непосредствено за формирането на спомените по време на обучение.
Учените провели редица експерименти с животински модели, използвайки за това генетично модифицирани мишки. Те потвърдили, че при постъпване на нова информация старите спомени просто се изтриват.
Този невронен път, посветен на забравянето, се активира само по време на учене. Смятаме, че това е свързано с факта, че пространството в мозъка е ограничено и за да приеме в паметта новите данни, трябва за тях да бъде освободено място, обясняват учените.
Коментари