Българската кухня никога не е подценявала картофите. Битува обаче мнението, че картофите са повече вредни, отколкото полезни.

Картофите са нишестени, но този факт не ги прави нездравословни. Това означава, че трябва да внимавате с порциите. Картофите, които не се употребяват в прекалено големи количества и се ядат минимално обработени, са отличен източник на витамини и минерали, важни за укрепването на здравето.

Картофите имат впечатляващ хранителен профил. Съдържа повече калий от бананите и толкова витамин С, колкото лайма. Освен това той съдържа и други важни минерали, включително цинк, желязо, магнезий, калций, фосфор, съобщава Food News.

За какво са полезни картофите?

Борят възпалението. Този зеленчук е много ефективен за намаляване на възпалението поради високите нива на витамин С. Като мощен антиоксидант, този витамин помага да се отървете от свободните радикали, които причиняват възпаление.

Поддържат здравето на сърцето. Картофите не съдържат мазнини, натрий и холестерол. Съдържа и вещества, наречени антоцианини, които помагат за намаляване на риска от сърдечни заболявания.

Понижават кръвното налягане. Калият в картофите действа за понижаване на кръвното налягане чрез отпускане на кръвоносните съдове. Това подобрява кръвообращението.

Подобряват мозъчната функция. Алфа липоевата киселина, коензим в картофите, помага за подобряване на мозъчната функция, което намалява риска от развитие на болестта на Алцхаймер.

Успокояват нервите. Бялата скорбяла в картофите е богата на триптофан, аминокиселина, необходима за производството на хормони, които контролират цикъла на сън и събуждане в тялото, и серотонин, който насърчава спокойствието и позитивното настроение.

Предотвратяват запек. Картофите съдържат фибри, които се свързват с изпражненията и облекчават изхождането.

Подпомагат здравето на костите. Минералите калций и фосфор в картофите укрепват костите.

Лекуват предменструални симптоми. Някои изследвания показват, че пиенето на сок от картофи може да облекчи стреса, който някои жени изпитват при ПМС. Учените смятат, че този благоприятен ефект се дължи до голяма степен на високото съдържание на триптофан в картофите.