Колкото по-близо е студеният сезон, толкова по-често хората започват да получават настинки. Няма значение дали е грип или тонзилит - заболяването си е болест. А болните, както знаем, са неприятни: не искам да вземам хапчета, да се бия с температурата, да се въргалям в леглото…

За да избегнете болестта, лекарите предлагат да се предпазвате от инфекции. Облечете се по-топло, когато излизате навън, стойте по-малко на многолюдни места и… избягвайте целувките. С роднини, познати, с близки. Защото именно чрез целувките се предават най-голям брой патогенни бацили. А ако това е първата ви среща? И ако е така - той привлича любимата да я целуне, а тя се усмихва сладко и протяга ръцете си към него.

Да, целувките са приятни за всички: те ободряват, помагат в борбата със стреса. Но целувките са опасни с това, че могат да застрашат здравето на партньора. Дори и да сте имали грип, микробите все още остават. Въпреки че са мудни, след като сте ги унищожили с лекарствата, но попаднали изведнъж в различна среда, те могат да оживеят и да се инкубират в дихателните пътища на здрав човек. Затова е по-добре да избягвате целувките, поне до по-добри моменти, когато настинките ще намалят.

И така, какво могат да ни „поднесат“ целувките с любимия човек?

Херпесен вирус

Лекарите отнасят херпесния вирус към особено опасните заболявания. То лесно се проявява на устните под формата на везикули, които се превръщат в малки рани и се лекуват много дълго време.

В тежки случаи тези така наречени херпесни язви засягат венците, пръстите и дори гениталиите. Те са много трудни за лечение и с тази адска болка трябва да издържи от три до двадесет и един дни. Не остава време за целувки.

На външен вид безобидният херпес атакува конкретно тялото и има само едно бягство от него: посещение при лекаря и стриктно изпълнение на всичките му препоръки.

Инфекциозна мононуклеоза

Инфекциозната мононуклеоза (друго име е „болест на целувките“) е много опасна. Симптомите й се проявяват под формата на треска, възпаление на сливиците и увеличени лимфни възли. Потвърдете диагнозата с помощта на кръвен тест. Заболяването е в остър стадий за около 2 седмици.

Цитомегаловирусна инфекция

Много опасна болест. Нейният вирус живее в жлезите, отделящи слюнка. Ако човек има силен имунитет, вирусът не заплашва здравето му. Но ако се разболее или поне почувства леко неразположение, вирусът веднага се активира от имунната система и веднага преминава в атака. Учените са доказали, че повече от четиридесет процента от населението на света е засегнато от цитомегаловирусна инфекция.

Какво друго да очаква отслабеният организъм от този вирус? Много неща. Лекарите са съставили цял списък от заболявания, включително кариес, причиняващ стрептокок, бактерии, които провокират язви, гастрит и менингит.

Затова се целувайте внимателно и само с гаранцията, че партньорът ви е в добро здраве.